Pussy Riot vyfasovaly dva roky

Napsáno: 21. srpna, 2012

Hrubé porušení veřejného pořádku, výtržnictví, náboženská nenávist, zločinné spiknutí. Taková slova zazněla v pátek 17.8. u moskevského soudu, kde byly během ostře sledovaného procesu uznány vinnými tři členky punkové kapely Pussy Riot. Jejich únorový happening, v jehož rámci pustily provokativní „protiputinovskou“ píseň v moskevském pravoslavném chrámu Krista Spasitele, vyústil po půlročním pobytu ve vyšetřovací vazbě v tvrdý verdikt soudu.

Naděžda Tolokonnikovová (22), Marija Aljochinová (24) a Jekatěrina Samucevičová (30) byly během procesu podle ruského zvyku zavřeny v kleci. Při čtení rozsudku byly zcela zticha a na přísné výroky soudkyně Syrovové reagovaly úsměvem. Dívky, které už strávily pět měsíců ve vazbě, se hodlají proti rozsudku odvolat.

Zatímco Tolokonninková byla odsouzena nepodmíněně na dva roky do vězení, Samucevičová a Aljochinová stráví stejnou dobu v nápravné kolonii s otevřeným režimem. Obžaloba přitom žádala tříletý nepodmíněný trest. Proti soudnímu procesu se protestovalo nejen před moskevským soudem, kde byl podle deníku Guardian zatčen a obviněn z výtržnictví opoziční lídr Garri Kasparov, ale i v dalších světových městech.

 

jedna reakce

  1. zdena napsal:

    Totalita se vším všudy, Rusové nikdy nepoznali co to je svoboda a občanská společnost. Fuck off celému režimu!!!