V ostravské Fiducii bude představena kniha o beatnické básnířce

Napsáno: 22. listopadu, 2015

Antikvariát a klub Fiducia pořádá v pondělí 23. listopadu 2015 v 18 hodin moderovaný večer s diskusí, v jehož průběhu bude představena kniha novinářky Alice Horáčkové Vladimíra Čerepková – Beatnická femme fatale. Pořad uvede a bude moderovat Libor Magdoň.

O Vladimíře Čerepkové

Velký talent mladičké básnířky Vladimíry Čerepkové rozpoznal básník František Hrubín. V sedmnácti jako „český Arthur Rimbaud v sukních“ zazářila v pražské vinárně Viola, kde flámovala s Allenem Ginsbergem. Juraj Jakubisko o ní natočil jeden ze svých prvních filmů. Po sovětské invazi emigrovala do Paříže, ale francouzsky se nikdy nenaučila.

Za svého života vydala šest knih poezie, několik let strávila experimentováním s drogami v komuně hippies, ošetřovala nemocného spisovatele Jana Čepa a uklízela u Jiřího Koláře.

Když novinářka Alice Horáčková zpovídala na jaře roku 2012 básnířku v jejím pařížském bytě, netušila, že nejdelší rozhovor Vladimíry Čerepkové zůstane také jejím posledním.

Na zesnulou básnířku v knize Vladimíra Čerepková – Beatnická femme fatale vzpomíná dvacítka jejích přátel i nepřátel, milenců i psychiatrů, kolegů i redaktorů jejích knih… Jsou mezi nimi režisér Juraj Jakubisko, hudebník Vráťa Brabenec, básnířka Inka Machulková, herec Pavel Landovský a přítel Pierre Helzel.

Akci pořádají Antikvariát a klub Fiducia a Wichterlovo gymnázium.

vladimira_cerepkova

 

Komentáře uzavřeny...