Tipy na říjnové akce Bludného kamene

Napsáno: 03. října, 2017

Mariusz Szczygieł a RES FACTUM / Projekt: Pravda 
Sobota 7. října 2017 v 18 hodin – Bludný kámen / Matiční dům, Opava

Představení nové knihy Mariusze Szczygiela se čteným koncertem. Mnohokrát oceněný spisovatel, novinář, reportér, čechofil. Autor devíti knih (mj. u nás známé knihy Gottland), často překládaný do češtiny, představí svou novou knihu Projekt: Pravda za doprovodu hudební skupiny RES FACTUM. Představení knihy a čtení proběhne v českém jazyce.

PareiDoliΛ / Liz Albee (USA) a Marta Zapparoli (PL, DE)
Úterý 10. října 2017 v 19 hodin – Dům umění (GVUO) v Ostravě

Koncert z cyklu Pohyby, zvuky, prostory, představující soudobou mezinárodní experimentální hudbu.

PareiDoliΛ je experimentální hudební duo zkoumající extrémy přítomnosti a nepřítomnosti. Zajímá se o zvukové jevy odehrávající se mimo práh a možnosti lidské vnímatelnosti. Tyto se následně snaží svým posluchačům „zviditelnit“. PareiDoliA je Marta Zapparoli a Liz Allbee, dvě zkušené zvukové experimentátorky v současnosti usazené v Berlíně. Marta Z. pracuje s vlastnoručně konstruovanými anténami, přijímači a zvukovými detektory, zatímco Liz A. hraje na kvadrofonní trumpetu, kterou si sama navrhla – a pracuje s prostorovými vlnami. Společně provedou vícekanálový zvukový kus slibující intenzivní prožitek.

Adam Hejduk: V barevném znění
Středa 11. října 2017 v 18 hodin – Galerie Cella a Hovorny v Opavě

Po ostravsko-opavské výstavě Znějící, rezonující, vibrující se v Galerii Cella vracíme k výstavnímu programu s názvem Vlnové délky: Zvuk a světlo v umění. V říjnu představíme tvorbu opavského rodáka Adama Hejduka, který v současné době studuje v Ateliéru sochařství II na brněnské FaVU VUT u Jana Ambrůze. V části svých prací z poslední doby se věnuje přepisu hudby a zvuku na světlo-citlivý papír prostřednictvím laseru rozpohybovaného vibracemi reproduktorů. Další Hejdukovy práce pak prozkoumávají rezonanční možnosti prostorů a materiálů pomocí strun tažených napříč místnostmi a rozeznívaných samotným autorem. Aktuální projekt V barevném znění, připravený pro prostory Galerie Cella a Hovoren propojí obě roviny Hejdukovy tvorby a představí jeho experimentování s médii a jejich prolínáním.

Kurátor: Jakub Frank

Zdroj: Bludný kámen, z. s.

Komentáře uzavřeny...