První číslo již osmého ročníku bulletinu Krásná Ostrava online

Napsáno: 22. března, 2020
Vážení čtenáři, milí přátelé,

vzhledem k mimořádným opatřením přijatým vládou ČR kvůli pandemii vychází první číslo letošního ročníku bulletinu Krásná Ostrava zatím pouze online.

V tištěné podobě je nabídneme na křtu, který proběhne ve chvíli, kdy pomine nouzový stav a bude otevřen Antikvariát Fiducia. Ke stažení ZDE.

Řada lidí sedí u sdělovacích prostředků a napjatě sleduje křivku demonstrující počet nemocných, jiní naopak raději média přestali sledovat, aby se zbytečně nevystavovali ještě většímu stresu. Věříme, že oběma skupinám přijde vhod i pár řádků, které je na chvíli od koronaviru, procent smrtnosti, počtů respirátorů a roušek přivedou k jiným tématům.

V prvním čísle již osmého ročníku Krásné Ostravy se mimo jiné v textu Ilony Rozehnalové dozvíte více o historii sadu Milady Horákové a jeho plánované revitalizaci. V roce 2019 jsme ztratili několik významných osobností – básníka Milana Andrássyho, básníka a novináře Güntera Motýla a překladatelku a knihovnici Martu Trnkovou. Za jejich odkazem se ohlížejí básník a novinář Ivan Motýl, literární historik Pavel Hruška a historik Petr Šimíček. V dubnu 2020 si připomeneme půlkulaté výročí osvobození Ostravy. Historička Nina Pavelčíková se v této souvislosti vrací k příběhu Sýkorova mostu v roce 1945. K tomuto tématu přinášíme i unikátní svědectví paní Danuty Puffové. Nabízíme recenzi na knihu Hornické vdovy, jež byla nominována cenu Magnesia Litera. Jan Lenart ohledává důvody úspěchu hornického regionu Krušné Hory, který se stal památkou UNESCO, jež by mohly být inspirací pro hornickou krajinu Ostravska. Věnujeme se také problematice rozšíření kapacity ostravské spalovny. Zavedeme vás k pomníku věnovanému esperantu a zavzpomínáme na 100 let spotřebního družstva Budoucnost v Ostravě.

 
Autorem letošní série komiksů věnovaných spisovateli Janu Balabánovi (letos uplyne 10 let od jeho smrti) je ostravský výtvarník Jakub Gajdošík.
 
Za celou redakci Krásné Ostravy přejeme všem hodně zdraví i sil do dalších týdnů. A slovy klasiků z Osvobozeného divadla se těšíme na shledanou v lepších časech.
 
Za redakci Krásné Ostravy Ilona Rozehnalová a Monika Horsáková
 
Online vydání Krásné Ostravy najdete ZDE .
Všechna předchozí čísla ke stažení naleznete ZDE
 

Komentáře uzavřeny...