Zájmový spolek Bludný kámen zve na akce do Opavy a Ostravy

Napsáno: 18. listopadu, 2016

Úterý 22. listopadu 2016 v 18 hodin – Galerie Cella v Opavě

Dušan Chládek / Pole – vernisáž

Výstavu zahájí Martin Klimeš, na kytaru zahraje Dušan Chládek ml.

Dušan Chládek,  vystudovaný architekt, se celý život věnuje kresbě a výtvarnému umění. Navazuje na tvůrčí odkaz minimalismu, geometrické abstrakce a současné reflexe krajiny, ale především si vytvořil vlastní osobitý rukopis, který důsledně rozvíjí už více než tři desetiletí. Svou tvorbu představoval samostatně na řadě výstav v Opavě, Hlučíně, Vídni, Jánských Koupelích, Šumperku a dalších městech a účastnil se kolektivních výstav Klubu konkretistů, výstavy na počest tvorby Johna Cage  Na houby nebo taky např. výstavy Slezský koncept v Českém Těšíně.  V Galerii Cella představí cyklus kreseb z poslední doby. Kresby jsou uskutečněny na balícím papíru a svým neformálním charakterem odkazují ke skicám. Přesto můžeme pozorovat velkou šíři Chládkova projevu s využitím opakování jednoduchého znaku. Divák pozoruje na ploše papíru jeho proměnu danou možnostmi psychomotoriky, štětcové techniky i náhody. Chládkovy repetitivní struktury mohou být příkladnou vizuální paralelou minimalistické hudbě, mohou sloužit i jako svébytné volné partitury k následnému hraní.

Středa 23. listopadu 2016 v 19 hodin – Dům umění v Ostravě (GVUO)

pozvanka-dusan-web

Liudas Mockunas a Marc Ducret – exkluzivní koncert dvou představitelů jazzové avantgardy

Fenomenální saxofonista Liudas Mockūnas je věrozvěstem litevského avantgardního jazzu. Je to hudebník, který dokonale ovládá své nástroje a dokáže svou hru naplnit nebývalou invencí a expresivitou. Pohybuje se na hranici jazzu, volné improvizace a soudobé vážné hudby. Mohutné tóny, střídající se v neuvěřitelném rytmu, kdy máme pocit, že slyšíme více nástrojů, než kolik vidíme, bývají doplňovány tichými pasážemi s šumivými proudy vzduchu nebo rychlým perkusivním hraním na klapky i tělo saxofonu.

Marc Ducret je zkušený hvězdný kytarista usídlený na hraně jazzu, soudobé hudby, experimentálního rocku a volné improvizace. Jeho hra je expresivní, dynamická a podmanivá. Ducret je improvizátor a skladatel, vystupuje na koncertech a festivalech po celém světě – a desky, které vydal nebo se na nich zásadněji podílel jsou v počtu několika desítek.

Duo Mockunas – Ducret představí to nejlepší na poli současné improvizace a avantgardního jazzu.

Čtvrtek 24. listopadu 2016 v 18 hodin – Bludný kámen / Matiční dům v Opavě

Happening & Performance Art – přednáška Jakuba Franka

Akce z cyklu přednášek OD LEKNÍNŮ PO LASEROVOU PILU, věnovaná světovému výtvarnému umění posledních 150 let.

Další informace o aktivitách z. s. Bludný kámen naleznete ZDE.

 

Komentáře uzavřeny...