Radikální multižánrové sdružení Vítrholc v ostravském Domě umění

Napsáno: 18. května, 2012

Hudebně-básnická performance Františka Kowolowského a dalších členů volného básnického sdružení Vítrholc, které je spřízněncem této internetové stanice.
Ve čtvrtek 24. května 2012 se v 19 hodin v ostravském Domě umění  uskuteční hudebně-básnická performance volného radikálně-poetického sdružení Vítrholc, která doprovodí právě prezentovanou expozici Františka Kowolowského s názvem Depositum.
Sdružení Vítrholc složené z několika kmenových autorů (básník a publicista Karel Škrabal, hudebník Jaroslav Škvarna, vizuální umělec František Kowolowski, básník Dalibor Maňas, výtvarník Iwan Krajíček a další) klade od začátku své existence důraz na živou prezentaci poezie, která nebyla v první polovině devadesátých let minulého století v klubech příliš rozšířená.
„Vystoupení a performance Vítrholce se odehrávají především v hospodách a na večírcích známých, ale také na vernisážích spřízněných výtvarných umělců. Specifikem sdružení je samotná netradiční prezentace poezie, která je doprovázena hudebním, dramatickým nebo vizuálním prvkem,“ vysvětluje František Kowolowski.
Vznik volného básnického sdružení Vítrholc se datuje rokem 1994, kdy vyšel první Almanach se stejnojmenným názvem. Od té doby bylo z tvorby členů a přátel tohoto sdružení sestaveno celkem osm čísel, přičemž zatím poslední almanach vyšel v roce 2005.
Hmotným výsledkem sdružení je kromě osmi vydaných almanachů (první 1994, poslední 2005, vlastním nákladem a v nakladatelství Větrné mlýny, Brno) i CD Vítrholc 100 s osmi skladbami nahranými v letech 2000 až 2004. Rockový říz se tu snoubí s elektronickými základy.
Na živých vystoupeních je poezie podporována vizuálním pozadím z rychlých videosmyček a hraním na hlasité zvony.
Expozici Františka Kowolowského Depositum je možné v ostravském Domě umění zhlédnout už jen do 27. května 2012.
Vstup volný

Foto: Vítrholc

Komentáře uzavřeny...