Protimluvná 11 – Protimluv má jedenáct let

Napsáno: 14. února, 2013

Protimluvná jedenáctka: LÁHOR/Soundsystem ve Staré Aréně, uvedení reprezentativního výběru Rafala Wojaczka  v pražské kavárně Fra        a v ostravském klubu Fiducia, závěrečný večer v Hobit clubu.
Ve dnech 21 až 23. února 2013 proběhne v Ostravě a Praze (Rafal Wojaczek: Který nebyl) série akcí, jež se koná u příležitosti jedenáctého výročí od vydání prvního čísla kulturně-společenské revue Protimluv. Poprvé se tak stalo          22. února 2002, což byl shodou okolností stejně jako letos pátek..
Program:
Čtvrtek 21. února 2013 → Stará Aréna
LÁHOR/Soundsystem → Když čas netlačí – sociální thriller
Kolektivní jevištní úderka → Realismus → Komedie → All-stars-band moravských improvizačních divadel vznikl spojením členů divadelních seskupení Dekadentní divadlo Beruška, XXXH´X XOˇXXOXX, Divadlo V Soukolí, Divadlo Dno a Vichr     z hor → Jednotka divadelního punku. Hrají: Barbora Šedivá, Petr Marek, Johana Švarcová, Radek Rubáš, Marian Moštík, Prokop Holoubek, Jiří Nezhyba, Patrik Hronek, Kamila Davidová, Jiří Najvert, Zdeněk Hudeček, Marta Pilařová.
Začátek představení je v 19 hodin → vstupné bude činit 60 Kč → Omezená kapacita!
Po skončení „spektáklu“ uvede Studio Karel film Nic proti ničemu.
Čtvrtek 21. února 2013 do Café Fra v Praze → 19.30 hodin
Pátek  22. února 2013 klub Fiducia v Ostravě → 18 hodin
Uvedení knihy Který nebyl (Protimluv 2012), reprezentativního výboru z tvorby polského prokletého básníka Rafała Wojaczka, jehož texty v českém prostředí vycházely již v samizdatu v 80. letech,     a to především díky Janu Antonínu Pitínskému a Václavu Burianovi. Do práce na stávajícím reprezentativním knižním výboru z Wojaczkovy poezie se zapojilo celkem třináct překladatelů            a překladatelek: mimo již zmíněná jména to jsou např. Jan Faber, Soňa Filipová, Viola Fischerová, Janusz Klimsza, Norbert Holub, Radek Malý, Vít Slíva, Bogdan Trojak, Miroslav Zelinský a další.
Hosty komponovaného pořadu budou básník, editor výboru a překladatel Norbert Holub, dále Jan Antonín Pitínský (pouze v Ostravě), Jan Faber a Soňa Filipová. O tvorbě R. Wojaczka řekne víc Maciej Melecki, básník a ředitel Institutu im. R. Wojaczka v Mikołowě v Polsku, autor scénáře k filmu Wojaczek (1999), který bude v průběhu večera také uveden.
Sobota 23. února 2013 →  Hobit Club – Tolkien‘s Pub                                                   Protimluvná jedenáctka → závěrečný večer
Protimluv v hospodě → speciální narozeninové vydání nepravidelně-cyklického pořadu Protimluv           v hospodě s podtitulem Protimluvná prolínání s nejasným posunem. Cílem akce je dostat poezii i tam, kde se momentálně příliš často neobjevuje, ale kam její část určitě patří, a to do hospody. Mottem mírně odlehčených setkání (další na sebe nedají dlouho čekat) je parafráze sloganu Jiřího Brdečky (viz Limonádový Joe aneb Koňská opera): „Poezie podávaná ve velkých dávkách, škodí v jakémkoliv množství!“
Úvodní slovo
Jiří Macháček – novinář, hudebník, vydavatel a nakladatel, šéfredaktor kulturně-společenské revue Protimluv.
Fotografie
Tereza Némethová – Dno … ze samýho dna trochu nahoru… , Jakub „Koty“ Koťátko – Ex 540
Fotografickou výstavu Terezy Némethové a Jakuba „Kota“ Koťátka uvede Martin „Rejža“ Režný.
Tereza Némethová vlastními slovy: „Od roku 1980 vyrůstám, žiji a něco tvořím v Ostravě. Od roku 2010 studuji na Institutu fotografických prací Photogenia v Brně. Zaměřuji se na detaily, reportáž          a dokument, v poslední době tíhnu k analogové fotografii. Od roku 2012 jsem dobrovolníkem Charity Ostrava na pozici fotograf. Můj aktuální soubor Dno vznikl v Charitním středisku sv. František proto, aby nám ukázal, že i lidi na ulici jsou stejní jako my.“
Jakub „Koty“ Koťátko (narozen v roce 1982 v Ostravě) patří mezi mladší představitele tzv. ostravské subkulturní scény. Jeho tvůrčí zaměření se pohybuje mezi dokumentární fotografi í, fotografickým portrétem, fotografi í přírody a technickou fotografií. Od digitálního fotoaparátu se vrací zpět k focení „na film“. Důraz klade na černobílou fotografii. Má za sebou řadu autorských, společných                   a kolektivních výstav. Autorovy fotografie naleznete také v aktuálním čísle kulturně-společenské revue Protimluv. Žije a tvoří v Ostravě. Připravuje se ke studiu oboru Tvůrčí fotografie na FU OU.
Mluvené slovo & poezie
Matěj Antoš → žije a studuje v Ostravě, nedávno strávil semestr na studijním pobytu v Glasgow. Občasný vyráběč hluku, vášnivý stopař, sběratel bakterií a rozbitých hudebních nástrojů. Kromě Protimluvu publikoval také třeba v H_aluzi nebo Psím víně.
Milan Andrássy → „očištěný“ gróf se vrací na scénu.
Jiří Neduha → takřka renesanční old schooler. Jeho texty otvírají aktuální číslo revue Protimluv.
Martin „Rejža“ Režný → básník, textař, hudebník, divadelník a publicista, se svými slovy jednou charakterizoval takto: „Marný Něžný – kytara, břitva tmy, há iks.“
Hudba
Lesní směs → hudba nejen pro zvířátka. Inspirace z ostravských „luhů a hájů“. Hudebně-poetické sdružení, vyprávějící o tom, že Lesní směs nemusí být pouze bonbóny v plechovce nebo mražený produkt z lesních plodů..
Nevědomí → ukolébavky, jež probudí i mrtvé. Jan Kašpar se svým pobratimem Kryštofem B.            a dalšími hrají k poslechu, tanci a probuzení. Dozvíme se po přistání, co má Jan Kašpar společného se slavným letcem?
Smích hyen → další z projektů ve, kterém se objevuje někdo z dvojice Skulda & Viki. Tentokrát se „levoruký“ Skulda objeví za bicími nástroji. Ten, kdo si pamatuje Disney blahé paměti, ví, o čem je řeč. Kdo nezažil, zažije… Pohlavně i jinak smíšená emo-crustová kapela Vás svým smíchem přivede      až k pláči, za což by se nemusel stydět ani legendární literární nadporučík Dub. Smích hyen ve volné přírodě nevěstí nic dobrého…
Hobit Club se otevírá v 16 hodin → program propukne přibližně v 18 hodin → bude uvedeno pivo Protimluvná jedenáctka!!!
Změna programu vyhrazena → Vstup volný → Omezená kapacita!

Komentáře uzavřeny...