Proč už se nezobrazují na naší stránce hodnoty znečištění v Bohumíně?

Napsáno: 22. dubna, 2013

Odpověď je jednoduchá – nejsou data z měření. 7. dufbna ukončila bohumínská měřící stanice svou činnost.
Dvacet let stála v centru Bohumína a do světa posílala jedny z nejvyšších čísel o množství škodlivin v ovzduší. Tuto zimu naposledy, měření kvality ovzduší se z Bohumína stěhuje pryč. „Lokalita už neodpovídá parametrům, kvůli kterým tady byla stanice nainstalovaná. Meteorologové ji proto kvůli inovaci státní měřicí sítě chtějí využít na jiném místě,“ sdělila mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Ministr nechá prověřit rozmístění stanic

Měřicí stanice v Bohumíně měřila kvalitu ovzduší v městském pozadí v ostravsko-karvinské aglomeraci. „Postupně ale lokalitu zatěžovala stále více doprava, takže se ocitla na hranici této klasifikace. Přemístí se do míst, kde bude lépe reprezentovat koncentrace škodlivin v ovzduší na pozadí Karvinska,“ uvedl vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě Libor Černikovský. Konec měření stavu ovzduší v Bohumíně je jen počátek velkého třesku.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ohlásil, že nechá prověřit nastavení celé monitorovací sítě a vhodnost umístění všech měřicích stanic. „Zimní sezona skončila a právě jara chceme využít pro přípravu nejvhodnějších podmínek na sezonu příští,“ uvedl Chalupa. Argumentuje tím, že od loňska platí pro ochranu ovzduší nová legislativa a je nutné upravit i rozmístění jednotlivých stanic.

„Tyto stanice ukázaly, že letošní zima byla horší. My ale potřebujeme mít nejen informace o individuální situaci na jednotlivých místech, ale nastavit síť tak, aby nám výsledky napověděly, co je zdrojem této situace,“ vysvětlil Chalupa.

Bohumínská stanice letos vykázala vůbec nejvyšší znečištění prachem v republice. Za rok 2013 eviduje už 62 smogových dní, zaznamenala letos také vůbec nejvyšší hustotu smogu v Česku, a to téměř šestinásobek limitu. Když zmizí, může to ovlivnit vyhlašování smogových situací nebo regulací.

Podle meteorologů ale není měření v každém městě nutné, znečištění umějí vypočítat i v místech, kde se neměří. Naopak přesun měřicích stanic jinam by znamenal dobrou zprávu pro lokality, které zatím nemají o kvalitě vzduchu příliš informací. Třeba na Bruntálsku není stanice žádná.

Komentáře uzavřeny...