Praha připomíná 30. výročí úmrtí A. Warhola na dvou místech

Napsáno: 21. února, 2017

Hned dvěma akcemi připomene Praha život, dílo a smrt všestranného umělce s rusínskými kořeny – Andyho Warhola, který zemřel před 30 lety, konkrétně 22. února 1987 po operaci žlučníku na zástavu srdce.

Ve středu  22. února 2017 se v Galerii GOAP na Staroměstském náměstí v Praze uskuteční zahájení výstavy Warhol/Warhola: Jak se Andrew Warhola stal Andy Warholem.

Výstava je rozdělena do dvou částí. Úvodní část expozice představí fenomenálního Andyho Warhola coby autora proslulých grafik s portréty Marilyn Monroe, které se staly ikonickou záležitostí pop artu. Následující pasáž je zaměřena na Warholovu rodinu a její původ, tedy na Warholovy kořeny. Samostatnou kapitolu výstavního cyklu pak tvoří exkluzivní fotografie a dokumenty jeho sestřenice Christiny Soley z posledního rodinného rozloučení.

Výstava se slavnostně otevírá u příležitosti 30. výročí úmrtí Andyho Warhola a potrvá přesně rok. Vernisáž je celodenní.

Michal Bycko: Andy Warhol

Jedinečný večer pod symbolickým titulem Warhol a undergound, bude věnován již zmiňovanému 30. výročí úmrtí Andyho Warhola  a zároveň 50. výročí vydání desky The Velvet Underground & Nico se koná v sobotu 25. února 2017 v pražském Divadle Archa.

Producentem alba, které bylo vyhlášeno rockenrolovou (pro anglofily: rock’n‘rollovou) náhrávkou 20. století, byl právě Andy Warhol (zároveň jako autor obalu tohoto alba, známého také jako „obal desky s banánem“ nebo Banana), jenž se staral o „Velvety“ zárověň jako manažer.

Večerní program zahájí v 19 hodin fotograf  Rudo Prekop (pravděpodobnou) derniérou legendární přednášky Andy Warhol a Československo (současně název knihy autorské dvojice Rudo Prekop a Michal Cihlář). Součástí programového menu bude nonstop promítání warholových filmů. Hudební tečkou se stane ve 20.30 hodin hudba The Velvet Underground v provedení Jihočeské filharmonie se zpěvačkou Jitkou Charvátovou. Hudební úpravy se původně ujali (ještě jako členové Fiction) zesnulý Mejla Hlavsa a Dušan Vozáry, který „loureedovské“ (chcete-li „velvetovské“) partitury upravil a přepsal do současné podoby, a to přímo na tělo jihočeského hudebního tělesa.  Koncert bude doplněn obrazovými projekcemi evokujícími psychedelickou atmosféru z dob vzniku The Velvet Underground.

V průběhu celého večera bude v předsálí otevřená sítotisková dílna, kde si budou moci návštěvníci sami potisknout triko s motivem večera, obchod s pop-artovým sortimentem a malá výstava plakátů z výstav Andyho Warhola.

Něco pro fajnšmekry ze zkušebny The Velvet Underground – A Symphony of Sound (1966): The Velvet Underground, Improvises, Warhol Films it, Until the Cops Turn Up

Komentáře uzavřeny...