Pohyb – Zvuk – Prostor 2016: Festival experimentální tvorby posedmnácté

Napsáno: 21. října, 2016

Tomáš Vtípil SiS_Mic (Fr) Jeff Beer (D), Tom Carter & Eric Arn (USA) Lucie Páchová & Ivan Palacký & Jana Novorytová Krausofon Dygital (ex The Bachory)

Poslední říjnový pátek se uskuteční 17. ročník mezinárodního festivalu Pohyb –  Zvuk – Prostor, inspirovaného někdejší syrovou atmosférou bývalého kostela sv. Václava v Opavě. V něm také mnohokrát probíhal, než si našel své domovské místo v ostravském Domě umění. Letošní komorní opavská varianta festivalu se zvukovými instalacemi, se soudobou hudbou a tancem se odehraje v Bludném kameni, nacházejícím se v Matičním domě, respektive v kapli sv. Alžběty na Rybím trhu v Opavě.

Festival se soustředí na oblast, jež se nachází na hranici jednotlivých médií, případně spojuje několik těchto činitelů do jednoho vyššího celku. Každý ročník představuje nové tváře progresivní hudby, performance i vizuálního umění. Je určen pro všechny příznivce hledající něco odlišného, než bývá  běžné.  V tomto ohledu může zůstat málokdo zklamán.

Dnes již tradiční festivalové klání je podobně jako každým rokem tvořeno řadou samostatných koncertů, uskutečňujících se střídavě jak v Ostravě, tak i ve své pomyslné kolébce – Opavě,  a to vlastním samostatným festivalem, který proběhne 28. října 2016, symbolicky v poslední den výstavy Hraniční. Řadu výstupů této přehlídky můžeme chápat jako ohledávání hranic v oblasti hudebního, zvukového a pohybového umění, proto jeho začlenění do doprovodného programu této výstavy připadá pořadatelům jako přirozené.

Letošní dramaturgie festivalu přináší komorní projevy experimentální hudby, které se dotýkají hraničních oblastí, ale stejně tak dokážou být atraktivní pro návštěvníky. Ty čeká zážitek z pečlivě připravených kompozic na bicí nástroje, plavba ve zpětných zvukových vlnách, ale taky industriální chaos improvizovaného orchestru náhle přecházející do ticha, psychedelický let i lovení netradičních zvuků.

Podrobnosti o účinkujících naleznete ZDE .

Pohyb – Zvuk – Prostor 2016
Festival experimentální tvorby
Pátek 28. října 2016 v hodin   Bludný kámen / Matiční dům a kaple sv. Alžběty, Opava

Zdroj: Bludný kámen, z. s. (pro více informací o festivalu a dalších aktivitách BK klikněte na odkaz)

pzp-2016-vyrez pzp-2016

Komentáře uzavřeny...