Poetický atentát, Krásná Ostrava a unikátní dokument

Napsáno: 24. září, 2016

Poetický atentát v Bieblově ulici s Radovanem Lipusem a křest bulletinu Krásná Ostrava 03/2016

Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu pořádají v pondělí 26. září 2016 (sraz je v 18 hodin před Antikvariátem a klubem Fiducia) Poetický atentát s Radovanem Lipusem v Bieblově ulici a křest nového čísla bulletinu Krásná Ostrava.

Pár vět organizátorů večera

„Loď,  jež dováží čaj a kávu právě teď opustila Jávu, nabrala dobrý vítr do plachet a kurs na Ostravu! Aspoň na pár zářivě zářijových chvil na Bieblově ulici opět ožije několik básní a milostných dopisů, které si psali Konstantin a Marie. Všichni jsou srdečně zváni, vydat se na šumnou plavbu s námi. Na konci ulice vás poté zveme na malý piknik a křest nového čísla bulletinu Krásná Ostrava.“

Po skončení akce se bude promítat na parkovišti před  budovou Bauhausu unikátní dobový jedenáctiminutový dokument o městských jatkách z roku 1927. Projekce začíná ve 20 hodin.

Pár slov o filmu

Česká televize natáčí v těchto dnech dokumentární film Jatka na porážku, snímek o historii a současnosti ostravských jatek, o atmosféře celého prostoru v této části Ostravy, o přístupu politiků a nadnárodních firem k životnímu prostředí měst v tomto širším slova smyslu. V rámci natáčení bude štáb promítat dosud nezveřejněný film Vzorná moderní jatka z roku 1927.

kros-03-2016

BULLETIN KRÁSNÁ OSTRAVA 3/2016 – redakční anotace

V podzimním čísle bulletinu Krásná Ostrava, který pokřtíme také 26.9., najdete vzpomínku na Evu Vláhovou, bývalou předsedkyni sdružení Dcery 50. let, které́ jsme vě̌novali další z našich pamětních destiček. Dozvíte se, jak vypadala ostravská alternativní výtvarná scéna v době normalizace, a to přímo pohledem respektovaného umělce Eduarda Ovčáčka. V aktuálním čísle nabízíme text o anatomii ostravských ulic z pera Martina Strakoše, dozvědět se můžete více o proměnách Ostravy v 19. století, o zrodu Hrušovské farnosti, Dolu Jiří či ostravské krajině v literatuře. O tom, že když dva dělají totéž, nemusí vzniknout totéž, se můžete přesvědčit v článku Ilony Vybíralové, která srovnává podobné realizace ve veřejném prostoru v Ostravě a jiných městech. Velkou radost nám udělala zpráva, že město Ostrava odkoupí chátrající městská jatka. Fakt, že po jejich rekonstrukci se do prostor nastěhuje městská galerie, pak tuto radost ještě znásobil. I proto jsme do bulletinu zařadili krátkou rekapitulaci Ilony Rozehnalové, vracející se k historii vzniku městské galerie v Ostravě.

Komentáře uzavřeny...