Ostravská Fiducia zve: Přednáška na téma Propaganda v současném světě a Rusko

Napsáno: 14. září, 2015

Ostravský kulturní stánek Fiducia pořádá ve spolupráci se spolkem PANT a portálem Moderní dějiny přednášku a diskusi na aktuální téma Propaganda v současném světě a Rusko. Hostem bude Ivana Smoleňová z pražského institutu Security Studies, která se zaměřuje především na proruskou propagandu a měkkou sílu Ruska ve střední a východní Evropě.

Přednáškový a diskusní večer  proběhne v ostravském Antikvariátu a klubu Fiducia ve středu 16. září 2015 v 18 hodin.

Vstup na akci je volný. Organizátoři  doporučují zájemcům o přednášku rezervaci míst na telefonním čísle: +420 596 117 312 (Po-Pá v době od 10 do 18 hodin).

Ivana Smoleňová

„Konspirační teorie jsou přitažlivé,“ tvrdí Ivana Smoleňová

„Ivana Smoleňová se bude věnovat charakteristice a vymezení pojmu propaganda, historii propagandy a manipulace a jejímu využívání v dnešním světě. Detailněji se zaměří na použití propagandy Ruskou federací, na rozdíly mezi současnou propagandou uvnitř Ruska a navenek – v Evropě, USA, CEE. Ukáže techniky a jednotlivé příklady v českých a slovenských médiích,“ upřesňuje předseda spolku PANT Petr Pánek.

Ivana Smoleňová je autorkou publikace Proruská dezinformační kampaň v České republice a na Slovensku, ve které se snaží upozornit na proruské propagandistické aktivity a média v obou zemích. Česko je podle ní ve sféře zájmu ruské propagandy. V rozhovoru pro DVTV například uvedla, že „proruské weby a média, které jsousoučástí propagandy v Česku jsou silně protiamerické a protizápadní, napadají západní instituce, jsou často velmi netransparentní, takže nevíme, kdo za nimi finančně a organizačně stojí, kampaně, které rozjíždějí, jsou velmi citově zabarvené, používají expresivní slova, konspirační teorie a kombinují pravdu se lží“. Takové kampaně podle Ivany Smoleňové demoralizují, protože v množství konspiračních teorií je pravda relativní a není podstatná. „Konspirační teorie jsou přitažlivé. Dodnes třeba jedna třetina Američanů věří, že za útoky z 11. září 2011 stála Bushova administrativa. Je to jedna z klasických metod, která se používala i v propagandě v Sovětském svazu a nejen tam,“ uvádí Ivana Smoleňová.

Ivana Smoleňová vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Dříve pracovala pro Nadaci Forum 2000, Aspen Institute v Praze, respektive pro RWR Advisory Group ve Washingtonu DC. Na uvedené téma publikovala články a studie kupříkladu v americkém Forbes, v Atlantic Quarterly Euro a mnoha dalších médiích.

 

Komentáře uzavřeny...