Odborníci na genetiku promluví na besedě o Ostragenu

Napsáno: 15. března, 2013

Ostrava – 15. března 2013
„Jak kvalita ovzduší ovlivňuje naši genetiku? Jaký vliv má například na kvalitu spermií a co je to Ostragen?“ Na tyto a další otázky se budou moci zeptat návštěvníci besedy pořádané v úterý 19. března 2013 od 18 hodin v Klubu Atlantik v Ostravě. Beseda, kterou spoluorganizuje nezisková organizace Čisté nebe a studentská organizace IFMSA nese název „Ostragen aneb Vliv ovzduší na genetiku“. Hosty večera budou: Prof. MVDr. Jiří Rubeš, CSc.      z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně a RNDr. Pavel Rössner, Ph.D z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd v Praze.
Profesor Rubeš se ve své práci dlouhodobě zaměřuje na vliv ovzduší na kvalitu spermií, doktor Rössner se ve své práci zabývá vlivem ovzduší na genetický vývoj člověka. V roce 2011 prezentoval objev reparačního genu XRCC5, který je veřejnosti nyní známý spíše pod lidovým názvem Ostragen, jež mu vymyslel Jarek Nohavica. Tento gen u obyvatel Ostravska vykazuje zvýšenou funkci v reakci na špatné ovzduší, a byť umí buňky Ostraváků narušené špatným ovzduším opravit rychleji než jinde, není samospasný. Z dlouhodobého hlediska dochází k rychlejšímu „opotřebení“ organismu, které se pak s největší pravděpodobností projeví v kratší průměrné délce života.
Spoluorganizátorka akce, studentka Lékařské fakulty Ostravské univerzity Klára Hrušková k besedě poznamenala: „Naším cílem je vytvořit příjemnou neoficiální atmosféru u šálku kávy a diskutovat         s významnými osobnostmi medicíny na zajímavá témata. Ostragen nás zaujal, protože je úzce spojen s naším regionem a zároveň s tématem špatného ovzduší, které zažíváme i my, studenti, na vlastní kůži.“
Kontakt:
Kamila Plocková, projektová manažerka Čisté nebe o.p.s.
E-mail: kamila.plockova@cistenebe.cz
Tel. č.: +420 / 605 456 204

Komentáře uzavřeny...