Martin „Rejža“ Režný a Mikko Savela v ostravském Domě umění

Napsáno: 29. března, 2016

Ve středu 30. března 2016 se v Domě umění GVUO (Moravská Ostrava, Jurečkova 9)  koná koncert experimentální hudby z cyklu Pohyby-zvuky-prostory, jenž mapuje současnou tuzemskou a mezinárodní improvizační a elektronickou scénu. Organizátorem akce je již tradičně opavský kulturně-společenský spolek Bludný kámen. V průběhu večera se představí původem finský kytarista Mikko Savela, v pozici hosta vystoupí ostravský textař, básník, publicista, perfomer, hudebník a experimentátor Martin „Rejža“ Režný. Začátek je v 19 hodin. Vstup je volný.

Mikko Savela 

Mikko Savela je finský kytarista, který se ale narodil – a dnes i žije –  ve městě Umeá ve Švédsku. Po prozkoumání různých hudebních žánrů s několika skupinami se poněkud otočil a hluboce ponořil do nekonečného světa improvizace. Začal experimentovat s různými způsoby hry na kytaru. Tu používá téměř výlučně položenou ve vodorovné poloze na stole, a spíše jako bicí nástroj, na rozdíl od běžných zvyklostí.

Hraje na struny oběma rukama, pokládá na ně různé předměty, kovovými objekty tluče na tělo kytary, využívá všech možných (i nemožných) rozšířených způsobů a možností hry na tento klasický nástroj. Kromě kytary používá různé druhy mikrofonů a elektroniku. Nezbytnou součástí  Savelovy hry jsou i jakoby zrychlené pohyby, které při hraní vykonává. Jeho hra je v konečném důsledku soustředěnou rytmickou performancí.

mikko

Komentáře uzavřeny...