Kabinet Protimluv 2012: Klub Atlantik ve dnech 10. až 19. 7. 2012

Napsáno: 10. července, 2012

Ve dnech 10. až 19. července 2012 se v ostravském klubu Atlantik uskuteční v rámci mezinárodní přehlídky Měsíc autorského čtení (MAČ – festival, na jehož reklamu v Ostravě se brněňští organizátoři příliš nazaměřili) doprovodný literární programový projekt Kabinet Protimluv 2012, který pořádájí občanské sdružení Protimluv a redakce stejnojmenné kulturně-společenské revue.
PROGRAM:
10. července v 17 hodin
Genowefa Jakubowska-Fijałkowska a Wanda Heinrichová
Syrová poezie vykřesaná z naší ubohosti (Jakubowska-Fijałkowska) a poetika „nalomeného“ vidění (Heinrichová).
Uvádí Lenka Daňhelová
Genowefa Jakubowska-Fijałkowska (* 1946)
Polská básnířka. Debutovala v roce 1972 v literárním časopise Odra, její knižní prvotina ale vyšla teprve v roce 1994. Básně publikovala v mnoha polských literárních časopisech, například Odra, Opcje, Fraza, Arkusz, Topos, Kwartalnik Artystyczny, Zeszyty Literackie, její tvorba je v posledních letech hojně překládána. Nositelka cen mnoha polských básnických soutěží. Bydlí v polském Mikołowě.
Wanda Heinrichová
Básnířka, recenzentka a překladatelka z němčiny, které v loňském roce vyšla básnická prvotina Nalomenou (Literární salon) odkazující svým názvem na biblický verš Nalomenou třtinu nedolomíš. Poezie jako „moment zjitření, jinakosti, kdy vidíte věci příčně“. Své recenze publikuje zejména v časopise Tvar, jehož je redaktorkou; jako překladatelka německé poezie se představila výborem nazvaným Lekce lební báze z tvorby Durse Grünbeina (Opus, 2008).
12. července v 17 hodin
Krzysztof Siwczyk a Petr Vrchlabský
Vychýlenost světa i vět a paměť v zádech Ostravy…
Uvádí Jan Faber

Krzysztof Siwczyk (* 1977)
Zakládající člen slezské básnické skupiny Na divoko, jehož básně vyšly v antologii Mrtvé body (Protimluv 2006) a rovněž v revue Protimluv č. 1-2/2005. Tvůrce básnického jazyka postaveného na hovorových obratech nebo frazeologismech, složitých větných konstrukcích vychýlených z běžné skladby. Autor řady sbírek, např. Centrum likwidacji szkód (2008) či Koncentrat (2010). Bydlí v Gliwicích.
Petr Vrchlabský (* 1949)
básník a publicista, člen redakčního okruhu revue Protimluv, podílí se na rubrice S pamětí v zádech. Milovník    a znalec zvláštností z dob dávno i nedávno minulých. Holduje dějinám, architektuře, umění, především pak historickým a kulturním souvislostem. Podílel se na činnosti ostravské pobočky „Společnosti Karla Teiga“. V letech 1995 až 2005 člen výtvarné „Skupiny 1742“ v Ostravě. Žije ve Vratimově.

17. července v 17 hodin
Petr Hruška
Čtení z nové sbírky Darmata.
Uvádí Jakub Chrobák, hosté večera budou Yvetta Ellerová a Jiří Macháček.
Petr Hruška (* 1964)
Uvedení páté básnické sbírky známého ostravského básníka a literárního historika. Poezie, v níž „hrany světa hrubnou a dřou, jsou otřískané, osahané k nepoznání“ (Jan Štolba).
18. července v 17 hodin
Natálie Paterová
Čtení mladé básnířky z připravované sbírky Zalkni se, slunce!, která vyjde letos v nakladatelství Protimluv
Uvádí Ivan Motýl
Natálie Paterové (* 1991)
Rodačka z Hlučína, jejíž jméno není i přes její relativně mladý věk literární veřejnosti neznámo. Paterová se již stačila úspěšně prezentovat v několika literárních časopisech (Weles, Tvar, Psí víno), v revue Protimluv debutovala v r. 2010. Autorka píše poezii od dětských let a získala za ni řadu významných ocenění, např.  1. místo v Šumperském havranu 2007 nebo v Literární a výtvarné soutěži o cenu prof. Antonína Voráčka 2009. V současné době Paterová ukončila gymnázium s humanitním a esteticko-výtvarným zaměřením v Ostravě.
19. července v 17 hodin
Marek Krystian Emanuel Baczewski a Milan Andrássy
Žít v časech, v nichž není času…
Uvádí Jan Faber
Marek Krystian Emanuel Baczewski (* 1964)
Polský básník, prozaik, literární kritik a autor rozhlasových pořadů, fejetonista, vlastním jménem Marek Kowalik. Autor obrovské erudice, výsostné intelektuální poezie, jehož tvorba je srovnávána s klasikem polské avantgardy Witoldem Wirpszou. Laureát básnické ceny R. M. Rilkeho, v roce 2007 byl nominován na Literární cenu města Gdyně. Bydlí ve městě Zawiercie.
Milan Andrássy (* 1958)
Ostravský básník a publicista s domovským právem v místní čtvrti Hrabová. Autor sbírky Atomoví kohouti (1987). Publikoval v časopisech Host, Literární noviny, Psí víno či v revue Protimluv. Od konce 80. let spolupracuje s ostravskými hudebníky (např. Dalibor Pyš, Disney, Jan „Horror“ Holuša a mnoho dalších). V loňském roce se stal (společně s Milanem Ohniskem) vítězem literární soutěže Dopis Gagarinovi pořádané nakladatelstvím Větrné mlýny.

Komentáře uzavřeny...