Iniciativa Ostrava je v centru: Vrh kostek aneb Za Vědeckou knihovnu v centru

Napsáno: 28. března, 2015

vrh-kostek_2015Akce s nádechem posledního mementa pod názvem Vrh kostek aneb Za Vědeckou knihovnu v centru se koná v rámci Dne vzdělanosti v úterý 7. dubna 2015. Sraz účastníků je v 18 hodin na parkovišti, nacházejícím se naproti Domu kultury města Ostravy.

Přesun vědecké knihovny do Dolní oblasti Vítkovice by mohl být pomyslným posledním hřebíkem do rak- ve skomírajícího centra Ostravy. Na tento fakt upozornili uznávaní čeští urbanisté Jan Jehlík a Jiří Plos na nedávné debatě v Divadle loutek.

Oslavte s námi Den vzdělanosti: četbou, vrhem kostek, okrašlováním a podporou vzniku nové vědecké knihovny v centru města na základě regulérní architektonické soutěže. Přijďte se pobavit i poučit s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu a putujte s námi od virtuálních základů tzv. Černé kostky až k současnému sídlu vědecké knihovny.

Akce by měla neotřelou formou poukázat na smutný fakt, že tato významná kulturní instituce v Ostravě již desítky let sídlí (živoří) v provizorních a nevyhovujících prostorách, stejně jako na závažnou skutečnost, že Krajský úřad Moravskoslezského kraje plánuje její přesun na soukromý firemní pozemek do Dolní oblasti Vítkovice, kde by se tato stavba realizovala bez patřičné architektonické soutěže.

O možných negativních dopadech takového kroku není vedena širší společenská diskuse, zejména o perspektivě, že by tento přesun významně přispěl k dalšímu vylidňování (skomírání) městského centra. Na tento fakt shodně upozorňovali všichni odborníci přizvaní na nedávnou debatu o budoucnosti centra, která se konala v Divadle loutek viz zmínka výše).

Neformální setkání u příležitosti Dne vzdělanosti pořádají okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu a iniciativa Ostrava je v centru ve spolupráci s Antikvariátem a klubem Fiducia.

vrh-kostek_7-4-2015

Komentáře uzavřeny...