Eduard Ovčáček vystavuje v Domě umění GVUO: Grafika je dar I.

Napsáno: 01. října, 2015

Tisková zpráva Galerie výtvarného umění v Ostravě ze dne 1. října 2015

Eduard Ovčáček věnoval krajské galerii v Ostravě konvolut svých grafických prací, ta je nyní vystavuje

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, získala darem konvolut více než dvě stě grafických listů výtvarníka Eduarda Ovčáčka, vystavovat je bude postupně celý rok.

Ostrava – Ve čtvrtek 1. října 2015 bude v ostravském Domě umění (Jurečkova 9) v 17 hodin slavnostně zahájena výstava v Kabinetu grafiky s názvem Eduard Ovčáček / Grafika je dar. Expozici, která prezentuje grafické listy získané darem přímo od autora, za jeho účasti zahájí Jiří Jůza, ředitel GVUO. Výstava bude v Galerii výtvarného umění v Ostravě k vidění do 4. září příštího roku.

image

„Tak rozsáhlá akvizice uměleckých děl je činem natolik mimořádným, že jej chceme prezentovat veřejnosti v Kabinetu grafiky v sérii krátkodobých výstav,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO, a pokračuje: „Expozice, které takto vytvoříme z Ovčáčkova darovaného grafického díla, jsou nejen výrazem poděkování za vzácnou donaci, ale zejména vyjádřením velké úcty osobnosti, která činí z našeho regionu místo umělecky zajímavé.“

Expozice se bude v Kabinetu grafiky v pravidelných intervalech obměňovat. Během roku tak budou vystaveny všechny grafické listy s motivy lettrismu, které galerie získala darem přímo od autora. Po roce 1989 to bylo již podruhé, kdy Eduard Ovčáček věnoval větší část svých grafických prací Galerii výtvarného umění v Ostravě. Poprvé se tak stalo již v roce 1993; už tehdejší dar obsahoval rovněž několik stovek grafických listů. Letošní první díl cyklu těchto výjimečných expozic představí album 14 grafických listů z letošního roku.

„Vedle pevného občanského postoje je to především volná tvorba – obrazy, grafika, sochy, instalace a akce, které osobnost Eduarda Ovčáčka tvoří neobyčejně zajímavou. V českém kontextu se jako jeden z prvních začal zabývat lettrismem,“ doplňuje Jůza a uzavírá: „Ovčáček je výraznou osobností, která podstatnou část svého života spojila s Ostravou, ale zároveň propojila české umění celé druhé poloviny 20. století až do současnosti.“

image-pr

Galerie výtvarného umění v Ostravě se prezentaci tvorby Eduarda Ovčáčka věnuje systematicky už od revoluce. Vystavováno bylo již mnoho umělcových děl na společných i autorských výstavách. Z poslední doby je možno zmínit autorské výstavy s názvem Ovčáček!!! z roku 2012 a Eduard Ovčáček – Grafiky a asambláže z 60. let ze sbírek GVUO z roku 2007 nebo společnou výstavu Stopy ohně z roku 2009. Je také nezbytné připomenout autorovu monografii, kterou galerie vydala u příležitosti Ovčáčkovy výstavy v roce 2012. Ta je v prodeji na pokladně Domu umění.

Expozici doplní také vzdělávací programy pro školy i veřejnost. Programy je možno rezervovat u lektorky Jany Sedlákové na emailu sedlakova@gvuo.cz nebo na telefonním čísle +420 734 437 181. V Domě umění GVUO je výstava otevřena denně krom pondělí od 10 do 18 hodin.

image-proxy

Eduard Ovčáček (1933) se narodil v Třinci a vystudoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě. Stal se zakladatelem bratislavských Konfrontací. Před rokem 1989 organizoval na Ostravsku řadu výstav zakázaných umělců. Pořádal a účastnil se nejrůznějších neoficiálních setkání výtvarných umělců. Po roce 1989 působil jako pedagog na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Stál u vzniku Katedry výtvarné tvorby a následně byl tak u zrodu Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě. Vystavoval na více než 80 autorských i skupinových expozicích u nás i v zahraničí. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírkách výtvarného umění v českých i zahraničních institucích a u soukromých sběratelů.

Komentáře uzavřeny...