Co bylo dříve – sysel, nebo punk? Bude FPP opět ve Vyškově?

Napsáno: 08. února, 2016

Fest POD PAROU 2016 (27. 7. – 30. 7. 2016)

Zaplaví pankáči Vyškov i letos?

Festival Pod Parou již čtrnáctým rokem patří neodmyslitelně k vrcholové přehlídce toho, co může nabídnout česká i zahraniční punková hudební scéna. Tisíce lidí, padesátka kapel, stovka pořadatelů, rok práce. Přesně v to se vyvinul původně malý festival pořádaný třináct let v místě svého vzniku, v Moravské Třebové.

V loňském roce se poprvé konal festival Pod Parou za hranicemi města Moravská Třebová, a to ve Vyškově. Samotná organizace byla jedna z nejnáročnějších, neboť organizátoři museli nejdříve přesvědčit vedení Vyškova o kvalitách festivalu a organizačním zabezpečení. Po té, co se vedení města doslechlo z neoficiálních zdrojů o tom, že se ve Vyškově chystá festival, na který dorazí kolem 5 tisícovek punkerů, zaujalo jednoznačně odmítavý postoj. „A popravdě se i dost vyděsilo. Zděšení však trvalo pouze do první schůzky s organizátory akce. Ti nám a následně i městským radním, stejně jako městské i státní policii projekt detailně představili a velmi vstřícně o něm diskutovali,“ uvedl starosta města Vyškova Karel Goldemund. Rada města po zjištění všech podrobností naznala, že obavy jsou zbytečné, jelikož je akce velmi dobře připravena a pořadatelsky zajištěna, a akci podpořila. Tuto skutečnost dokresluje i tisková zpráva a informace pro občany, zveřejněná na webových stránkách města.

„Zpětně můžeme akci hodnotit jako velmi zdařilou, naše původní obavy se rozhodně nenaplnily. Ze strany městských zastupitelů i ze strany široké veřejnosti se akce setkala s pochopením. Vedení města bylo mile překvapeno vysoce profesionální organizací festivalu. Pořadatelé stoprocentně dodrželi vše, co při jednání s městem slíbili. Dokonce vyslyšeli naše přání a zajistili kyvadlovou dopravu na místo konání akce. Komunikace s organizátory byla skutečně na jedničku. Příjemným překvapením bylo rovněž velmi kulturní a férové jednání  návštěvníků akce. Výraznější problémy nezaznamenala ani městská, ani státní policie. Dokonce bylo prováděno vyškovským pracovištěm Krajské hygienické stanice  měření hluku  ve městě v průběhu festivalu, a to s negativním výsledkem,“ řekl starosta Karel Goldemund, který svá slova  doplnil: „Pro Vyškov festival znamenal oživení kulturního dění a zajímavé zviditelnění. Pokud akce proběhne v podobném duchu i v dalším ročníku, vedení města ji jistě podpoří, ačkoliv máme zájem dohodnout s pořadateli drobné změny.“

V cestě konání festivalu ale stojí jedna překážka – sysel. Místo konání akce je totiž chráněným územím s jeho významným výskytem. V současné chvíli se čeká na stanovisko Agentury ochrany přírody a krajiny, jak se k celé záležitosti postaví. Nutno však podotknout, že podle posledního sčítání je syslů na tomto území dokonce více než dříve. Může se tedy zdát, že se jim punková hudba docela zamlouvala. 🙂

Samotní organizátoři mají zájem, aby festival mohl pokračovat ve Vyškově. „Na začátku jednání jsme byli opravdu velmi napjatí, zda nám vedení Vyškova vyjde vstříc a festival povolí. Tímto chceme poděkovat za vstřícný přístup a věříme, že se festival stane tradiční akcí Vyškova. Ať se jedná o přístup ze strany města, policie, letiště, agentury ochrany a krajiny, místních firem, všichni nás mile překvapili a my můžeme slíbit, že se vždy budeme rádi do Vyškova vracet. Nyní jen doufáme, že se nenajde překážka, která by znamenala konec festivalu ve Vyškově“ uvádí jeden z organizátorů, Tomáš Kolkop.

Letošní ročník již nyní láká na řadu zvučných jmen. Účast potvrdila americká skupina Jello Biafra and The Guantanamo School of Medicine, angličtí The Exploited nebo kanadští DOA. Další účinkující jsou a budou postupně zveřejňováni na oficiálním webu festivalu ZDE.

Zdroj: Tisková sekce FPP

Články a názory, zde zveřejněné, nemusí být vždy zcela totožné s názory redakce.

Pod-Parou 2015

Foto z loňského ročníku FFP: Aleš Bortlíček

Komentáře uzavřeny...