Cieszyn: Cyklická hudební událost na hranici – Gra/Gra/nica

Napsáno: 29. března, 2014

Polské město Cieszyn, konkrétně zdejší Świetlica Krytiky Politicznej (Cen-  trum politické kritiky) začne od dubna uvádět pravidelný cyklus koncertů elektronické hudby.

Nový cyklický pořad (Cyklická hudební událost) pod názvem Gra/Gra/nica      má přispět k vytvoření nového uměleckého jazyka, a to za pomoci avantgard-   ního a alternativního experimentu na bázi propojení současné elektronické hudby a performance.

Volný vstup na všechny koncerty zmiňovaného cyklu má pomoci k přiblížení okrajových uměleckých disciplín a žánrů veřejnosti.

Koncertní cyklus Gra/Gra/Nica odstartuje již v pátek 4. dubna 2014      ve 20 hodin vystoupením seskupení Mirt + Ter. Začátek koncertu, který se koná ve zmiňovaném Centru politické kritiky (Cieszyn, ul Zamkowa 1; orientační bod: Piastovská věž; do CPK (ŚKP) se dostanete zhruba za 15 minut pomalé chůze od nádraží v Českém Těšíně). V místě konání se nachází výborná galerie.

Mirt + Ter doslova vězí až po krk v kabelech, s nadsázkou by se dalo poznamenat, že se přímo utápějí v jejich nepřeberné změti, ze které generují poměrně nepředvidatelnou, leč opakujícící se elektronickou hudební tkáň. Repetice a smyčky (loops) jsou základem hledání Mirt + Ter. Protiváhou    k této hudební podstatě jsou improvizace a field recording (tzv. terénní nahrávky, které nevznikají ve studiu).

Mirt + Ter celá léta utíkají před laptopy (notebooky) a počítači, což znamená, že se soustředí především na tvorbu prostřednictvím modulárních analogových syntezátorů. Nejedná se o snobskou úchylku pro vše, co je analogové. Nikdo z projektu si nevzpomíná na žádný film z 60. let minulého století, v němž by byla k vidění studená světla monitorů namísto stovek pákových skříní, různých chronometrů, a kno-   flíkových ovladačů. Nenechte se zmást nekonečný kosmický prostor, Mirt + Ter raději brodí ve smetišti lidské kultury, jejíž hlas přetavují do své vlastní introvertní řeči.

Členové projektu spolupracují s hudebními studií MonotypeRec, cat/sun,  Backwards a BDTA. V po-   sledně jmenovaném studiu vzniklo před nedávnem – navzdory dřívějším nahrávkám – jejich debutové album „Sultans of SS#&*$”.

Zdroj: Wojciech Kucharczyk a Mik Music (produkci tohoto vydavatelství lze zakoupit na místě; viz výše)

Foto: Myrt + Ter

 

 

Komentáře uzavřeny...