Benefice pro DC Adra Ostrava

Napsáno: 23. ledna, 2013

Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava a Papírenská manufaktura Velké Losiny s podporou VÍTKOVICE MACHINERY GROUP, B of B Cars Ostrava     a Obce Čermná ve Slezsku pořádá benefiční prezentaci exkluzivní knižní publikace PSÍ ČICH z pera Michaila Zoščenka s originálním výtvarným doprovodem Adolfa Borna.
Ostrava − Ve středu 30. ledna 2013 v 18 hodin se ve Vítkovickém zámku, který se nachází na Výstavní ulici 99 v  Ostravě–Vítkovicích, uskuteční benefiční prezentace knižního zpracování povídek ruského autora Michaila Zoščenka Psí čich. Knihu výtvarně doprovodil čtyřmi originálními autorskými serigrafiemi malíř, grafik a ilustrátor Adolf Born. Večerem provede hosty Monika Žídková.
Papírenská manufaktura Velké Losiny vydala v lednu 2013 knihu Psí čich, ruského autora Michaila Zoščenka. Kniha je vytištěna na grafickém papíru Losín®, vyráběném technologií ručního čerpání, používanou v Ruční papírně ve Velkých Losinách nepřetržitě již od roku 1596. Publikace vychází v nákladu 100 číslovaných a signovaných výtisků, které typograficky upravil Jan Herynek. Finalizaci, ruční vazbu a ochranné přebaly realizoval mistr knihař Jiří Fogl ze Žamberka. Redakčně připravil Dr. Jakub Guziur.
Z výnosu prodeje celého nákladu knihy bude předáno 15% na činnost Dobrovolnického centra ADRA Ostrava. Součástí slavnostní prezentace bude také benefiční dražba unikátního výtisku knihy              v celokožené vazbě realizované mistrem knihařem Jiřím Foglem ze Žamberka s osobním věnováním autora výtvarného doprovodu Adolfa Borna.
Michail Zoščenko
Narozen 10. srpna 1895 v Poltavě. Zemřel 22. července 1958 v Petrohradě. Ruský spisovatel, satirik    a dramatik. Nejznámější z jeho díla jsou krátké satirické povídky, v nichž kritizuje morálku                 a mezilidské vztahy. Po zveřejnění první kapitoly své práce Před východem slunce v roce 1943 se spisovatel stal terčem Ždanovova ideologického tažení proti „nepolitickému umění“. Zoščenko ztratil možnost publikovat a v roce 1946 byl vyloučen ze Svazu spisovatelů. Mohl pouze anonymně překládat.
Adolf Born
Narozen 12. června 1930 v Českých Velenicích. Známý český malíř a ilustrátor. V letech 1950 až 1955 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Antonína Pelce. Ihned po škole začal kreslit karikatury a ilustrovat knížky. Stejnou popularitu jako ilustrace knih získala Bornovi i jeho práce v animovaném filmu. Výtvarně spolupracoval asi na 65 filmech. Specifickým rysem jeho tvorby je břitký, nápaditý humor. Ilustroval přes 200 knih.

Komentáře uzavřeny...