Antikvariát a klub Fiducia – programový přehled na únor 2019

Napsáno: 25. ledna, 2019

ANTIKVARIÁT A KLUB FIDUCIA – PROGRAM ÚNOR 2019 

5. 2. v 19 hodin
TINY TRAMP (IZRAEL), PAVEL VIRY (FRANCIE), EMILIO BERNÈ (ITÁLIE), ASTRALOPITHECUS (BĚLORUSKO), HOSPITAL BRUT 

Koncert
Pět rozdílných přístupů, jak docílit originálního zvuku. Krátce, jasně, hlasitě.

10. 2. v 10 hodin
VALENTÝNSKÝ ATELIÉR PRO DĚTI A JEJICH RODIČE

Současné umění hravě a bez nudy s lektory Marcelou a Maxem Lysáčkovými.

12. 2. v 18 hodin
PAVEL KOLMAČKA A PETR HRUŠKA

Křest knih a autorské čtení
Dva básníci a dvě nové, právě vycházející knihy! A Jan Gajdica v sólovém vystoupení na pozoun – první úprava písní Boba Dylana pro tento nástroj…  Moderuje Libor Magdoň. 

19. 2. v 18 hodin
SOUČASNÁ TVORBA ATELIERU 38

Prezentace oceňovaného architektonického studia
Atelier 38 působí na architektonické scéně přes dvacet let. Dost dlouhá doba na to, abychom si uvědomili posun společnosti od svobody k bezpečnosti (jistotám). Už neplatí, že kvalitní architekturu primárně vytváří symetrická trojjedinost „investor – architekt – řemeslník“. S právem veta nad trojjediností drábují ouřadové. A že jich přibylo. Je to, jako byste maestrovi stříhali z houslí jednu strunu za druhou… protože čtyři jsou přeci zbytečně hodně. Jak se s tím vyrovnává Atelier 38, představí jeho zástupci na svých realizovaných i nerealizovaných projektech, od rodinného domu nominovaného na Českou cenu za architekturu 2018 až po novou divadelní scénu na Černé louce.

20. 2. v 18 hodin
OSUD OSUDU

Moderovaná debata o Janáčkově opeře
O pozoruhodném osudu pozoruhodného díla – čtvrté dokončené opery Leoše Janáčka OSUD – debatují muzikolog Jiří Zahrádka a ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil, který je zároveň režisérem inscenace této opery, již aktuálně uvádí Národní divadlo moravskoslezské.

25. 2. v 18 hodin
PAVLA MALINOVÁ – SOPTÍK SURREALISMU 

Vernisáž výstavy v Galerii Dole
Obrazy Pavly Malinová (*1985, Vsetín), finalistky Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2019, jsou plné dvojsmyslů, mnohoznačností a vizuálních her, V protikladně „materiálově“ cítěných barevných akumulacích využívá motivu destruované či jinak rozvolněné obrazové skladby, jež v celku působí jako zacyklený virtuální labyrint plný průhledů, náznaků a rychlých spojení. Robustnost zobrazených figur (snad uctívačů, možná idolů), se míchá s až esotericky blouznivou nebo možná potměšilou abstraktní pitoreskností. Její obrazy jsou zároveň plné odkazů na nejrůznější malířské kódy a tradice od modernismu, přes arte powera až k insitním a mediumním vizuálním záznamům.
Výstava potrvá do 27.3.2019.

26. 2. v 18 hodin
JAK ZACHRÁNIT BEDŘIŠKU?

Prezentace výsledků architektonického workshopu
Na konci srpna 2018 proběhl v osadě Bedřiška architektonický workshop, který ukázal možnosti revitalizace této oblasti, jíž hrozí likvidace. Na 30 odborníků a studentů architektury se ve čtyřech týmech a čtyřech dnech snažilo o co nejhlubší zamyšlení nad problémy osady. Výsledky by měly pomoci v dalším rozhodování o budoucnosti osady. Prezentovat bude architekt Ondřej Turoň z Ateliéru TUR.

Probíhající výstavy

do 20. 2. / TEREZA SAMKOVÁ: FRAGMENTY

Pokračování výstavy v Galerii Dole
Tereza Samková (*1998, Háj ve Slezsku) v současné době studuje v ateliéru malby Františka Kowolowského. Již od počátku svého studia patří k nejvýraznějším osobnostem ostravské umělecké fakulty. Ve svých synesteticky pojatých pracích volně přechází mezi kresbou, malbou, objektem, videem a instalací, přičemž současným dominujícím tématem je v její tvorbě téma těla, tělovosti a paměti. Kurátor: Martin Mikolášek.

 do 28. 2. / MATEJ CHRENKA: PALIMPSESTY 

Pokračování výstavy ve Fotografické galerii Fiducia
Absolvent Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Fotografie školních tabulí působících jako abstraktní malby. Hra s formáty a otáčením snímků. Práce s prostorem galerie a 3D objekty. Kurátor: Lucia L. Fišerová.

Do června 2019 / VÝSTAVA SOUTĚŽNÍCH NÁVRHŮ – SOCHA NA HROB AUGUSTINA HANDZELA

Výstava modelů a soutěžních návrhů ve vstupní chodbě Antikvariátu Fiducia

Vítězem veřejné soutěže na umělecké dílo na hrob sochaře Augustina Handzela se stal sochař Jan Šnéberger. Soutěž vypsal ostravský Antikvariát a klub Fiducia v září 2018. Porota hodnotila 8 soutěžních návrhů od 7 autorů. Na vítězném návrhu porota ocenila jak nápad, tak jeho zpracování. Se všemi návrhy se veřejnost může seznámit na této výstavě.

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ. 
Místo si můžete rezervovat na tel.: 596 117 312 nebo osobně v antikvariátu (Mlýnská 2, Ostrava 1), a to vždy v pracovní dny od 10 do 18 hodin.

Zdroj: Antikvariát a klub Fiducia – s vámi od roku 1998. 

Komentáře uzavřeny...