Antikvariát a klub Fiducia – programový přehled na říjen 2018

Napsáno: 25. září, 2018

Antikvariát a klub Fiducia – program na měsíc říjen 2018

PROGRAMOVÝ (PODROBNÝ) ROZPIS:

2. 10. v 18 hodin
Slavnostní odhalení opravených soch Jogín a Sluneční brána. Komentovaná prohlídka.

Po celé léto opravovali sochaři Jan Šnéberger a Martin Kubica další dvě sochy z mezinárodních sympozií prostorových forem, a to Jogína sochaře Karla Nepraše a Sluneční bránu Barnyho von Sartory. Na slavnostním odhalení vám řekneme více nejen k opravě, ale i k sochám samotným. Opravu soch jsme realizovali díky finanční podpoře Statutárního města Ostravy, sochy proto pokřtíme spolu s náměstkyní primátora Kateřinou Šebestovou. Sraz v sadu Milady Horákové u sochy nazvané Jogín.

3. 10. v 19 hodin
Jiří Přibáň – Hledání dějin. Moderovaná diskuse s významným sociologem a právníkem.

Diskusní večer se známým filozofem práva, právníkem a sociologem Jiřím Přibáněm, který působí na Cardiff Law School, University of Wales. Je autorem a editorem mnoha vědeckých statí a knih, publikuje v odborných časopisech, přispívá ale také například do kritického čtrnáctideníku A2. Mimo jiné se zabývá sociologií současného výtvarného umění a literatury.

Večer moderuje Libor Magdoň.

Pořádáno ve spolupráci s galerií PLATO, diskusi předchází přednáška Umění spravedlnosti: o etických a estetických soudech v politice v 17 hodin v galerii PLATO.

5. 10. v 17 hodin
Pohyb – zvuk – prostor: festival alternativní tvorby. TomAlex, Ground Birds (Ido Bukelman + Nadav Masel), Adam Golobiewski, MESH (Michael Evans + Susan Hefner), Przepych.

TomAlex (Tomáš Reiner – kytara, Alex Švamberk – syntezátory, perkuse, samplery). Projekt dvou novinářů a muzikantů není na domácí improvizační scéně žádnou bílou vránou. Oba se potkali v souborech Ava’n’Garde a sONaLeX&Co; jako duo poprvé vystupovali v květnu 2015 na Ambientu v Liběchově. Duo se pohybuje mezi ambientem, minimalismem, elektronikou a blues. Vloni uvedená dvojice vydala znalci oceňované album Summer Sessions.

Ground Birds (Ido Bukelman – kytara, „bowed“ banjo  & Nadav Masel – kontrabas)
Improvizační duo, které kombinuje prvky soudobé hudby, free jazzu a lidové hudby. Ido a Nadav, „dva dobrodružní hudebníci, kteří chodí boso po struně spojující jejich duše“, patří k nejaktivnějším muzikantům izraelské improvizační scény „nové“ hudby.
 
Adam Golebiewski (bicí, perkuse). Experimentální bubeník, improvizátor a muzikolog. Ve své práci se zaměřuje na rozšíření potenciálu bubnového setu a perkusních nástrojů, na jejich anatomii, zvuk a výraz. Tato specifická cesta ho vede k přímému a intenzivnímu zvukovému jazyku. Spolupracoval s kdekým v oblasti experimentální hudby, od Yoko Ono přes Mats Gustafssona k Mikołaji Trzaskovi.

MESH (Michael Evans & Susan Hefner – sound performance). Tanečnice Susan Hefner a zvukový performer Michael Evans společně vytvořili výjimečně bohatý slovník zvuků a pohybů. Michaelův přirozený pohyb se stává tancem – a tanec Susan vede ke zvuku. Rozostřují roli hudebníka a tanečníka. Používají nalezené předměty, haraburdí a hudební nástroje k vytváření symbolů, soch a divadelních scén. V nedávné době vydali nové DVD s názvem Round Square And Other Works.
 
Przepych. Vratislavské duo zkoumá možnosti redukce, minimálními prostředky se snaží dosáhnout maximálního účinku. Pomocí nejmenších dostupných prostředků se snaží maximalizovat expresivní sílu. Ačkoli používá typické rockové nástroje a zvuk, vyhýbá se odkazům na známé rockové a post-rockové struktury; party kytary a bicích synkreticky spojují vlivy scény Rock in Opposition, no wave a post-punku.

Ve spolupráci se spolkem Bludný kámen.

9. 10. v 19 hodin
Janáčkovský poetický atentát v Janáčkově ulici

Janáček U Anděla strážce, ale i na jatkách v dalším poetickém atentátu, který povede literární kritik Pavel Hruška. Pořádáme ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu. Sraz před Fiducií.

11. 10. v 18 hodin
Tomáš Zumr: Syntetik. Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Galerie představí tvorbu mladého fotografa Tomáše Zumra, toho času studenta Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. V jeho práci můžeme sledovat jak linii hledání hranic ve fotografii, tak jakýsi osobní pohled na téma více než současné – a tím je fenomén Narcise, prvního lidského příběhu, který objevuje téma virtuální reality.

14. 10. v 10 hodin
Horororyt – výtvarně-literární dílna pro všechny, kdo udrží rydlo v ruce a nebojí se černé barvy…

Od baby Jagy přes Váchala až po Samaru… Postupným tiskem vyrývaného linorytu si sestavíme grafický mikrohoror… Pro jistotu připravíme i jednodušší techniky a náplasti!!! Dívka strnula, krve by se v ní nedořezal… (Výdej barvy, rydel, rad a náplastí Elli Motýlová.)

16. 10. v 18 hodin
Guerillové okrášlení Sadu Petra Bezruče

Společně okrášlíme park a tamní pískoviště bezručovským posezením z dílny sochaře Petra Szyrokého. Sraz bude přímo v Sadu Petra Bezruče u tramvajové zastávky Důl Jindřich.

18. až 19. 10.
ProtimluvFest ve Fiducii – autorská čtení, křty knih, diskuse o literatuře.

18. 10. v 16 hodin
Tereza a Juraj Horváthovi + Tereza Říčanová

Setkání a workshop pro děti a rodiče i další zájemce s ilustrátory a autory nakladatelství pro děti Baobab. Uvádí Lukáš Henzl.

19. 10 od 17 do 21 hodin

17 hodin
Večer nakladatelství Perplex – Dan Jedlička, Miroslav Černý a Tomáš Čada. Uvádí Dan Jedlička.

18.30 hodin
Jana Beňová – Beseda se slovenskou prozaičkou a básnířkou. Moderuje Libor Magdoň.

19 hodin
Metafyzik polské poezie – Marek K. E. Baczewski. Uvádí Jan Faber.

19.30 hodin
Petr Hruška a Krasimir Prodanov – Jak překládat dílo Jana Balabána do bulharštiny

20. 10. od 10 do 18 hodin
Ostravský výlet z Radvanic do Michálkovic. Pokřtíme také anglickou verzi Mapy ostravských výletů. Sraz na Hranečníku.

Trasa výletu, kterou nás bude provázet literární historik a spoluautor Mapy ostravských výletů Pavel Hruška, spojí dva ostravské obvody – Radvanice a Michálkovice (původně samostatné obce) – a dominantním tématem se na ní stanou zejména stavby představující rozličné náboženské a duchovní orientace i metafyzické pohledy na svět. Nabídne ale také materiálně světské zážitky, a taktéž oko potěšující rustikální výjevy, neboť povede spíše okrajovými oblastmi Ostravy. Skončí u technické kulturní památky Dolu Michal, kde pokřtíme anglickou verzi Mapy ostravských výletů a kde se můžeme společně občerstvit ve stylové hospodě.

Pořádáno ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu. Mapa vyjde díky dotační podpoře Statutárního města Ostravy, ve spolupráci s Filozofickou fakultou Ostravské univerzity.

22. 10. v 19 hodin
Crank Sturgeon (USA), If, bwana (USA), Emerge (GER), Säkkikangas / Koncert ve Fotografické galerii Fiducia.

23.10. v 18 hodin
Rostislav Švácha a Taťána Petrasová: Dějiny umění v českých zemích. Přednáška a představení knihy.

Editoři a historikové umění, jmenovitě Rostislav Švácha a Taťána Petrasová,  představí ve Fiducii knihu, která poprvé komplexně sleduje dějiny umění v Čechách a na Moravě v jednom knižním svazku. Zachycuje vývoj a proměny umělecké tvorby v českých zemích od Velké Moravy až po současnost. Zabývá se malířstvím, sochařstvím, architekturou, knižní malbou, uměleckým řemeslem, fotografií i jinými druhy umělecké tvorby. Osm stovek vybraných děl zasazuje do historických souvislostí jejich vzniku. Kniha vzácně spojuje erudovanost více než 30 autorů, odborníků na jednotlivá období z Ústavu dějin umění AV ČR, a kultivovaný a srozumitelný jazyk.

25. 10. v 18 hodin
Nový stát na mapě Evropy.

Připomenutí 100. výročí vzniku samostatného Československa v komponovaném pořadu věnovaném osmičkovým výročím.

28. října 1918 vznikl na mapě Evropy nový stát – Republika Československá. Jaké byly okolnosti jejího vzniku? Nakolik ke vzniku samostatného státu přispěla 1. světová válka a jakou roli v ní sehrály československé legie? A jak se ke vzniku republiky stavěly zdejší národnostní menšiny?

Komponovaným pořadem provází Monika Horsáková.

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ.
Místo si můžete rezervovat na telefonním čísle  596 117 312, případně osobně v antikvariátu (Mlýnská 2, Moravská Ostrava), a to vždy v pracovní dny od 10 do 18 hodin.

Pokračování stávající výstavní expozice

do 1. 11.
Andrea Lédlová: Co tě nesežere, to tě nesežere. Výstava v Galerii Dole.

Andrea Lédlová (nar. 1990 v Havlíčkově Brodě) vytváří specifický druh ironické poetiky zabývající se transformací dětských hraček a idolů v odosobněnou říši démonických hrdinů, nesoucích v sobě celé spektrum negativních zkušeností. Absolvovala pražskou Akademii výtvarných umění (ateliér Kresby, škola Jiřího Petrboka, ateliér Socha III a ateliér Malba II; studium v letech 2011–2017). V roce 2015 obdržela třetí místo v Ceně kritiky pro mladou malbu s přesahy a v roce 2017 se stala finalistkou Ceny EXIT 2017 určené pro čerstvé absolventy vysokých uměleckých škol. Věnuje se kresbě, soše, instalaci a šitému objektu. Výstava „Co tě nesežere, to tě nesežere“ představuje ostravskému publiku práce spojené s tématem dětské imaginace a úzkosti, jež se zdají pohledem dospělosti jako triviální. Kurátor výstavy: Petr Vaňous.

Veřejná soutěž na umělecké dílo na hrob Augustina Handzela

SPOLEK FIDUCIA vypsal Veřejnou soutěž na umělecké dílo na hrob Augustina Handzela. Soutěžní podmínky najdete na webu www.antikfiducia.com. Soutěžní návrhy lze odevzdat do pondělí 15. října 2018. Veřejná soutěž na umělecké dílo na hrob Augustina Handzela má za cíl připomenout významného sochaře, spjatého s ostravským regionem, který je pohřben na hřbitově ve Slezské Ostravě. Hrob byl původně dotvořen přímo Handzelem upraveným kamenem, který se však ztratil. Účelem soutěže bude výběr návrhu a jeho následná realizace uměleckého díla, jež bude umístěno na hrobě sochaře Augustina Handzela na slezskoostravském hřbitově. Dílo je chápáno jako pocta Augustinu Handzelovi, významnému ostravskému sochaři. Umělecké dílo by se mělo stát trvalou plnohodnotnou součástí tohoto hřbitova; mělo by odolat zubu času v dlouhodobém výhledu, a to materiálově i myšlenkově, a mělo by přispět k ozvláštnění a kultivaci daného prostoru.

Vznik uměleckého díla byl podpořen dotací Statutárního města Ostravy v rámci Dotačního programu na estetizaci veřejného prostoru.

Zdroj: Antikvariát a klub Fiducia – s vámi od roku 1998.

 

Komentáře uzavřeny...