Antikvariát a klub Fiducia – programový přehled na únor 2018

Napsáno: 30. ledna, 2018

Antikvariát a klub Fiducia – program na měsíc únor 2018

11. 2. v 10 hodin
Valentýnský ateliér pro děti a jejich rodiče
Přijďte si vyrobit netradiční valentýnské překvapení pro své blízké.

Ateliér s výtvarníky Marcelou Lysáčkovou a Maxem Lysáčkem.

15. 2. v 18 hodin
Martin Tomášek: „…a čadí Přívoz, Ostrava i Hory“
Přednáška pojatá jako cesta časem a literární procházka ostravskou literární krajinou.

Literární historik Martin Tomášek (Ostravská univerzita) představí několik – prozaických i básnických – obrazů moravskoslezské metropole z přelomu 19. a 20. století. Ukáže, co z nich lze vyčíst a proč je při vnímání uměleckého textu důležité nepřeskakovat líčení krajin a prostředí.

20. 2. v 18 hodin
Yiyun Li: Ubožáci – čtenářský klub
Tentokrát nad románem americké autorky čínského původu.

Příběh napsaný na motivy skutečných událostí z období takzvaného Pekingského jara zaujme propracovanou stavbou, důvěrnou znalostí prostředí a uměním zprostředkovat západnímu čtenáři kulturně odlišný myšlenkový svět. Čtenářský klub vede literární kritička Iva Málková.

22. 2. v 18 hodin
Zdenka Rozbrojová: Turkov – unikátní mokřad uprostřed Ostravy
O přírodní rezervaci ohrožené záměrem výstavby dálničního napojení.

Turkov je v rámci města a jeho okolí ojedinělá přírodní lokalita – na velmi malé ploše zde žije mnoho druhů rostlin vázaných na prostředí lužního lesa, vhodné životní podmínky zde nachází velké množství ptačích druhů, hmyz a několik druhů chráněných živočichů. Zdenka Rozbrojová pracuje v Ostravském muzeu jako botanička. Území Turkova se profesně věnuje desítky let, v roce 1993 stála spolu s dalšími kolegy u prohlášení lokality za přírodní rezervaci.

22. 2. v 19 hodin
Ondrej Zajac / Asstma / Sraz přespolních
Koncert slovenského experimentujícího hudebníka, projekt Filipa Jakše a první laboratorní pokus o ad hoc sestavu volného hraní.

Ondrej Zajac je slovenský experimentující kytarista a skladatel, který zaujal i redaktory magazínů The Quietus nebo The Wire. Svou tvorbou má blízko k ambientu, ale (po)klidné a tlumené pasáže dokáže umně prostřídat i s velmi energickými vzmachy a poryvy.

Ve svém projektu Asstma pracuje Filip Jakš, člen polabských skupin Postižená oblast, Degtukas, noAR+IS+ a Pustina, se smyčkováním a kovovým odpadem, používá nazvučený vlasec. V textové rovině se inspiruje tradicí experimentální poezie a zkoumá hranice sdělnosti jazyka.

Sraz přespolních aneb první laboratorní pokus o ad hoc sestavu volného hraní nabídne (v sestavě efektovanou trumpetou, analogovým syntezátorem a elektronikou) hraní s filmovým obrazem i proti němu.
 
Pořádáme ve spolupráci s dramaturgem Martinem Režným.

Pokračování stávajících výstavních expozic

Do 28. 2. / Pokračování výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.
Studio BoysPlayNice – Jakub Skokan a Martin Tůma: Zoolandscape

Projekt Zoolandscape zachycuje podoby uměle zkonstruovaných biotopů a krajinných scenérií v prostředí vybraných evropských zoologických zahrad. Krajina nabývá v zoo novou úlohu. Jejím smyslem se stává prezentace a ilustrace biotopů jednotlivých živočichů. Životní prostor zvířat je v zoo uměle vytvořen z nepůvodního materiálu nebo rekonstruován z původních živých př̌írodnin. Podoba takto vzniklých krajin je zjednodušená, systematizovaná a idealizovaná. Je přizpůsobena estetickým nárokům diváka; a obdobně jako divadelní scéna je také přizpůsobena ideální prezentaci zvířete – performera. Projekt rozšiřuje prostor pro interpretaci fotografického obrazu krajiny a chápání pojmu krajina vůbec.

Autorská dvojice přezdívaná BoysPlayNice má na svém kontě cenu Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku za rok 2015. Pracuje pro Ronyho Plesla nebo Denisu Novou, ale nejvýrazněji na sebe upozorňuje focením architektury. Portrétuje třeba domy nebo interiéry od studií Mjölk, Fomafatal nebo od Zdeňka Fránka.

Do 14. 3. / Pokračování výstavy v Galerii Dole.
Václav Girsa: Ano, chci vám vyčistit komíny 2

Jako svého druhu zjevení, se před více než desetiletím objevil na české scéně malíř Václav Girsa. Jeho nástup, to bylo punkové rozkopnutí dveří, doprovázené ostrým fičákem, jakýmsi průvanem z pekla i z nebe současně. Divoká kresebnost, a přitom navýsost chytrá a barevně a technicky uhrančivá malba, která může sdělovat leccos, hlavně emoce napjaté za hranu prasknutí. Zábava a mrazení, velké plochy i miniformáty, sem tam rozházená geometrie, textová sdělení, komiksové příběhy, satanózní masky, dům jako kočička, čert a čerti, postavy, krajiny a tak dále, lyrika vydřená ze života, vyždímaná z gest. Kill Me! I Love You! /úryvek z kurátorského textu Martina Dostála/

Zdroj: Antikvariát a klub Fiducia

Komentáře uzavřeny...