Antikvatiát a klub Fiducia – program na měsíc březen 2018
PROGRAMOVÝ (PODROBNÝ) ROZPIS:
1. 3. v 18.00 hodin
HRANICE PRÁCE
Projekce oceňovaného dokumentu a debata s publicistkou Sašou Uhlovou a dokumentaristkou Apolenou Rychlíkovou.
Promítnutí dokumentárního filmu Apoleny Rychlíkové a následná diskuse. Snímek Hranice práce získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě 2017 ocenění pro nejlepší český dokumentární film a odvezl si také Cenu diváků. Novinářka Saša Uhlová se v něm vydává na různá místa republiky zkoumat špatně placené práce, aby popsala, jaké jsou pracovní podmínky v současném Česku. Se skrytou kamerou v brýlích pracovala měsíc v nemocniční prádelně, drůbežárně, za pokladnou v supermarketu a týdny na brigádách – v žiletkárně a třídírně odpadu.
Pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s iniciativou Probuď domy.
2. 3. v 17.30 hodin
PROČ NASTAL VÍTĚZNÝ ÚNOR 1948 A KOMUNISTICKÝ PŘEVRAT V ČESKOSLOVENSKU?
Diskuse s historiky Liborem Svobodou a Vojtěchem Vlčkem.
Panovala v období 1945–1948 v Československu opravdu demokracie, anebo poválečný vývoj směřoval pod taktovkou Sovětského svazu k zániku demokratického zřízení, jemuž nebylo možné zabránit? Mohlo se Československo sovětizaci vyhnout? S historiky Liborem Svobodou z Ústavu pro studium totalitních režimů a Vojtěchem Vlčkem z Gymnázia Ostrava- Hrabůvka a z Ostravské univerzity budeme hovořit o problémech tehdejší politiky, národnostních vztazích, situaci v ozbrojených složkách, StB, církvi a kultuře a dalších tématech. Pořádáno u příležitosti uplynutí 70 let od této události.
4. 3. v 10.00 hodin
ATELIÉR PRO DĚTI A JEJICH RODIČE
Současné umění hravě a bez nudy v ateliéru, v němž tvoří děti společně s rodiči.
Ateliér vedou výtvarníci Marcela Lysáčková a Max Lysáček. Dětem doporučujeme pracovní převlečení. Vhodné pro děti od 2 let.
6. 3. v 18.00 hodin
TRAGICKÁ GROTESKA HUDBY I ŽIVOTA DIMITRIJE ŠOSTAKOVIČE
Debata s odborníky na Šostakovičovo dílo – Janem Špačkem a Jiřím Nekvasilem.
Nejen o opeře Lady Macbeth Mcenského újezdu a jejím autorovi budou debatovat (u příležitosti aktuálního nastudování tohoto díla v opeře Národního divadla moravskoslezského) brněnský muzikolog a hudební kritik s režisérem a ředitelem NDM.
8. 3. v 18.00 hodin
TOMÁŠ RASL: MÍSTA HRDÁ, PUSTÁ A JINÉ PŘÍBĚHY
Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.
Tomáš Rasl (nar. r. 1975 v Praze) ve své volné tvorbě často používá staré dřevěné kamery s velkoplošným formátem negativu, v poslední době se zabývá ušlechtilým tiskem fotografií – bromolejotiskem. Pracuje v postupně se vyvíjejících cyklech a jeho poetické fotografické vidění umocňují i básnické názvy děl a cyklů. Na své poslední výstavě, kterou nazval Mezi dnem a nocí, uvedené v pražské Trafo Gallery, vystavil poprvé kromě fotografií také objekty, z nichž některé vycházejí z jeho snímků a transformují je do trojrozměrných soch a obráceně. Je vnukem Ferdinanda Bučiny (1909–1994), jehož archiv opatruje.
Výstava potrvá do 3. 4. 2018.
19. 3. v 18.00 hodin
JAN POUPĚ: ULOŽIT JAKO…
Vernisáž výstavy v Galerii Dole.
Jan Poupě (* 1988), který se už v roce svého absolutoria (2014) na pražské Akademii výtvarných umění (ateliér Malba I, prof. Jiří Sopko) stal laureátem Ceny kritiky za mladou malbu, se ve své prostorové instalaci, koncipované přímo na míru Galerie Dole, dotýká tematiky originality a jejích transformací, deformací a kopírování. Převedením originálu do technického obrazu a jeho přeuložení (uložit jako co?) a přenášení (uložit kam?) v mediálním časoprostoru sice přináší možnost masového šíření, opakovaného a neukončitelného kopírování a uchovávání vizuální informace, zároveň se tím ale něco podstatného z původní originality nenávratně vytrácí. Kurátorem expozice je Martin Mikolášek.
Výstava potrvá do 9. 5. 2018.
21. 3. v 17.30 hodin
BYL ÚNOR 1948 SKUTEČNĚ VÍTĚZNÝ?
Diskuse s historiky a pedagogy, jmenovitě Jiřím Pernesem, Petrem Šimíčkem, Jiřím Hruškou a Karlem Střelcem.
O faktech a mýtech kolem Vítězného února bude hovořit uznávaný historik Jiří Pernes. Jiří Hruška z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida se zase zaměří na obraz Vítězného února v československé kinematografii. Dotkne se např. filmů Občan Brych, 30 případů majora Zemana či Vítězný lid, které měly pokřivit historická fakta a vytvořit legendu o nástupu spravedlivého režimu, v němž „zítra bude znamenat včera“. Jak Únor 1948 prezentovala oficiální propagandistická literatura a jak československý samizdat a underground? Dvě tváře Února očima českých literátů představí Karel Střelec z Ostravské univerzity. Na konkrétních ukázkách připomene, jak hluboko dokázala česká literatura klesnout pod tlakem politických požadavků a kteří autoři se naopak pravdu o Únoru nebáli umělecky vyjádřit. Politickým procesům, které byly bezprostředním důsledkem tzv. Vítězného února a nevyhnuly se ani Ostravsku, se pak bude věnovat debata s historikem Petrem Šimíčkem z Gymnázia Olgy Havlové. Večer doprovodí filmové dokumenty studentů a pedagogů oboru Audiovizuální tvorba, věnované příběhům pamětníků, do jejichž života Únor 1948 zasáhl. Nabídneme dokumentární filmy: Emil Bojda – Příběh nežádoucího podnikatele, Rostislav Sochorec – První mrtvý Vítězného února, Zdeněk Růžička v procesu Buchal a spol.
23. 3. v 19.00 hodin
KONCERT UKRYTÉ ZÁLETY SYSTÉMU (PL), MÜNCHEN KONFLIKT, JAKUB TICHÝ
Český a polský post-punk.
Pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s dramaturgem koncertů Martinem Režným.
25. 3. v 10.00 hodin
OSTRAVSKÝ VÝLET DO PŘÍVOZU A KŘEST BULLETINU KRÁSNÁ OSTRAVA
Provázet nás budou historik umění Martin Strakoš, literární kritik Pavel Hruška a geolog Jan Lenart. Sraz u kašny před budovou ostravského hlavního nádraží.
Výlet začne na ostravském hlavním nádraží literárním překvapením a povede Přívozem, jehož jméno je odvozeno od dávných převoznických služeb na řece Odře. Výletníkům zprostředkujeme originální místní architekturu, periferní oblasti města s historicky a geologicky cennými přírodními lokalitami, připomeneme řadu významných osob a na některých zastávkách nabídneme vskutku interesantní výhledy na ostravskou scenerii. Na výletě pokřtíme nové číslo bulletinu Krásná Ostrava. Akci pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu.
Pokračování stávající výstavní expozice
Do 14. 3. / Pokračování výstavy v Galerii Dole.
VÁCLAV GIRSA: ANO, CHCI VÁM VYČISTIT KOMÍNY 2
Jako svého druhu zjevení, se před více než desetiletím objevil na české scéně malíř Václav Girsa. Jeho nástup, to bylo punkové rozkopnutí dveří, doprovázené ostrým fičákem, jakýmsi průvanem z pekla i z nebe současně. Divoká kresebnost, a přitom navýsost chytrá a barevně a technicky uhrančivá malba, která může sdělovat leccos, hlavně emoce napjaté za hranu prasknutí. Zábava a mrazení, velké plochy i miniformáty, sem tam rozházená geometrie, textová sdělení, komiksové příběhy, satanózní masky, dům jako kočička, čert a čerti, postavy, krajiny a tak dále, lyrika vydřená ze života, vyždímaná z gest. Kill Me! I Love You! /úryvek z kurátorského textu Martina Dostála/
Zdroj: Antikvariát a klub Fiducia