Antikvariát a klub Fiducia – Dva mimořádné hudební večery ve FGF

Napsáno: 09. března, 2017

Dvě koncertní pozvánky do ostravské Fiducie
15. března 2017 v 19 hodin: L’ocelle mare + Martin E. Kyšperský
22. března 2017 v 19.30 hodin: Hospital Brut + Sothiac

S trochou nadsázky by se dalo říci, že se na kulturní mapě Ostravy objevil nový hudební klub. Antikvariát a klub Fiducia ve své Fotografické galerii (FGF) uvede v březnu dva koncerty a hned v měsíck dubnu chystá další. Program navíc slibuje velmi nevšední zážitky a poměrně velká jména.

Ve středu 15. března to bude dvojkoncert francouzského projektu L’ocelle mare a frontmana brněnské skupiny Květy Martina E. Kyšperského (zmínku o akci najdete také ZDE).

Kyšperský vydal na přelomu roku u vydavatelství Polí5 čtvrté sólové album pod názvem Vlakem, které zaznamenalo velmi pozitivní ohlasy a především potvrdilo jeho schopnost pustit se s každým dalším projektem do trochu jiných vod. Co totiž okamžitě překvapí každého znalce jeho dosavadní tvorby, ať už v rámci Květů nebo sólových počinů a produkcí, je zvuk, tentokrát výhradně vytvořený s pomocí útržkovitých záznamů terénních nahrávek a samplů, a naproti tomu elektroniky většinou archaického ražení. Poměrně syrový zvuk v kombinaci s hitovými melodiemi a krátkými, sloganovitými texty vytváří dráždivý mix, jenž dal možnost vzniknout velmi návykovému albu. Pointou večera je fakt, že koncert ve Fiducii bude akustický.


Martin E. Kyšperský

Sólovému projektu pod názvem L’ocelle mare se začal Thomas Bonvalet věnovat po rozchodu legendárního dua Cheval de Frise, pohybujícího se na začátku tisíciletí ve vodách noise a math rocku. Bonvalet byl hnán touhou nalézt vlastní zvuk, dokonce se odstěhoval na španělskou samotu, aby v domě bez elektřiny a daleko od hluku světa docílil současného projevu, často označovaného jako “hru na pomezí mezi šílenstvím a genialitou”. Kytaru postupně úplně nahradil banjem, na kterém má ale natažené nylonové struny, zároveň je obklopen vlastním sound systémem s několika mikrofony ozvučujícími nejrůznější amplifikované objekty, hraje na foukací i tahací harmoniku, dokáže do hry zapojit celé tělo tleskáním nebo použitím ozvučené desky a osazených bot. Hrál mimo jiné ve Spojených státech či v Číně, a shodou okolností také před sedmi lety právě ve Fiducii. Tehdy koncert organizoval Martin Šenkypl, a ten je také podepsán pod dalším koncertem, na který zveme (viz níže).


L’ocelle mare

O týden později, ve středu 22. března to bude opět hudební „souboj“ domácí vs. hosté, v případě tohoto večera uslyšíte nový projekt Petra Ondráčka (At Bona Fide) s názvem Hospital Brut a mezi Berlínem a Milánem pendlující duo Sothiac. Toto duo tvoří dva velmi zkušení hudebníci mnoho let experimentující v nejrůznějších sestavách a kolaboracích. Pat Moonchy studovala hru na teremin, ovšem v Sothiac hraje na analogové syntezátory a zpívá docela extrémními rejstříky a technikami. Lucio Liguori střídá kytaru a konstrukci s několika gongy. Jejich zvuk je temný, až industriální, především opravdu velmi intenzivní. Koncert ve Fiducii bude jedinou jejich českou zastávkou v rámci evropského turné.


Sothiac: Plakát k březnovému a dubnovému turné

Komentáře uzavřeny...