Aleš Bortlíček o The Last Resort v ostravském klubu Barrák

Napsáno: 05. března, 2016

Posílám report a fotografie ze super koncertu anglických THE LAST RESORT, kteří minulou sobotu (27. února 2016), po čtyřech letech, opět zahráli v ostravském klubu Barrák.

Jeden kamarád se mě pár hodin před koncertem ptal, zdali jsou to ti hodní skini anebo ti zlí. Tedy, jestli se na jejich vystoupení dá jít. Nedokázal jsem mu okamžitě na otázku odpovědět, protože tohle srandovní rozdělení na hodní nebo zlí skinheadi jsem vlastně už pěkně dlouho neslyšel. 🙂 Ale hned jsem pochopil, kam otázka směřuje. Takže jsem mu odpověděl že ano, že se jedná o skutečné skinheady, kteří jsou věrní svému kultu a životnímu stylu, jenž má silné kořeny v 60. letech minulého století, kdy v Anglii došlo k multikulturnímu propojení černých jamajských přistěhovalců (Rude Boys) a místních bílých gangsterů tzv. (Hard) Mods. Tím jsem mu dal jasně najevo, že se opravdu nejedná o žádné vymaštěné magory s rasistickými či neonacistickými tendencemi, kteří tuhle celkem zajímavou subkulturu na začátku 80. let totálně pošpinili a rozkradli z ní, co se jen dalo (a hodilo „do krámu“). Navíc by v Barráku ani nic takového hrát nemohlo!

Původně měli místo THE LAST RESORT do Ostravy přijet COCKNEY REJECTS , což je další stará anglická legenda tohoto stylového ranku pouličního punku, jenže na konci roku jim nečekaně zemřel baskytarista Tony Van Frater, následkem čehož kapela – tím pádem na čas – pozastavila svoje veškeré koncertní aktivity. Je to velká škoda, protože mělo jít o výjimečnou hudební produkci mimo Anglii, a zároveň by to pro mě byla premiéra. Dosud jsem na ně ještě neměl to štěstí. Tak snad někdy příště. 🙂

Každopádně náhrada v podobě THE LAST RESORT byla opravdu adekvátní! Hlavní postavou kapely je jednooký příznivec FC Millwall, zpěvák a frontman Roi Pearce, který je jako jediný v sestavě jejím původním členem. Roi se později na čas (v letech 1983 až 1984) stal na stejném postu také členem THE 4 SKINS, respektive THE WARRIORS, případně zajímavého projektu HEAVY METAL OUTLAWS (dva vydané singly).

THE LAST RESORT tentokrát přijeli do Ostravy propagovoat aktuální album This Is My England (Skinhead Anthems III), což je v podstatě jejich páté řadové album, když do jejich diskografie připočtu i titul 1989, které tehdy vyšlo pod původním názvem THE RESORT. Koncert byl opravdu hodně divoký, takový nářez Barrák už dlouho nepamatuje. Byla sobota, takže účast lidí byla velká, a to především skalních příznivců z nedalekého Polska. Chuť a touha fanoušků lézt za kapelou na pódium a zpívat s nimi staré hity byla obrovská. Zahráli staré skladby jako Violence In Our Minds, Rebels With A Cause, Skinheads In Star-Press, King Of The Jungle, na řadu přišly i novější věci, jako např. Promised Land, String ´Em All Up, My Retribution, zazněly i úplně nové písně z poslední desky, jmenovitě Never Get A Job a This Is My England.

V roli předskokanů vystoupily kapely CRUCIFIVE SKINS ze Slovenska, BULBULATORS z Polska, další slovenští hosté ZAČIATOK KONCA a zmrtvýchvstanuvší PROTI SMĚRU (první dvě kapely jsem ale nestihl).

Pro ty, kterým koncert unikl: THE LAST RESORT koncem července (ve dnech 27. až 30. 7. 2016) zahrají na tradičním punk, hardcore, ska setkání FEST POD PAROU ve Vyškově. Dále se na festivalu objeví takové kapely, jako jsou např. THE EXPLOITED, D.O.A., JELLO BIAFRA AND THE GUANTANAMO SCHOOL OF MEDICINE, ADOLESCENTS, U.K. SUBS, ANTI-NOWHERE LEAGUE, THE DICKIES, EXTREME NOISE TERROR, SHAM 69, PRO-PAIN, WISDOM IN CHAINS, DEMENTED ARE GO, CITY RATS a spousta dalších.

Aleš Bortlíček

Klikněte na náhled, poté listujte šipkami a pokračujte v prohlížení fotografií.

Komentáře uzavřeny...