Druhá polovina října s Bludným kamenem

Napsáno: 17. října, 2017

Edgar’s Hair: Jonathan’s dive
Čtvrtek 19.října 2017 v,19 hodin – Bludný kámen / Matiční dům (Matiční 2) v Opavě

Audiovizuální performance inspirovaná knihou Jonathan Livingston Racek autora Richarda Bacha; známým romantickým příběhem o rackovi, který je ostatními členy svého hejna zavržen pro vášeň k létání a vnímaní této disciplíny jako umělecké formy. Bachova kniha je podobenstvím o lidech-ptácích toužících po poznání a naplnění života, po svobodě, volnosti a lásce. Kapela Edgar’s Hair, kterou tvoří tři nizozemští hudebníci Hans Brussee, Leon van den Leer a Leo Zwan (dříve mj. členové kapel I$I$ či Oak), přetransformovala příběh v temný a proměnlivý hudební materiál, jež je základním prvkem celého představení. Zvukové dobrodružství klasických nástrojů (kytara, baskytara, bicí) je díky dalším hostujícím hudebníkům doplněno o řadu dalších etnických akustických nástrojů. Vizuální část performance má na svědomí skupina studentů pražské DAMU pod vedením Heidi Hornáčkové, studentky režie alternativního divadla se specializací na site-specific projekty.

Fred Marty
Středa 25. října 2017 v 19 hodin – Dům umění (GVUO) v Ostravě

Koncert na kontrabas. Jako host vystoupí Vladimír „Áda“ Adamíra (basklarinet, saxofon).

Fred Marty (*1970) studoval klasickou hru na kontrabas na a taky vystudoval jazzovou hru na tento nástroj. Hrával na kontrabas jazz, latin jazz a na elektrickou baskytaru rock. V roce 2007 nastavil svou senzitivní mysl směrem k volné improvizaci. O dva roky později vytvořil vlastní projekt s názvem „Mimo trať. V roce 2010 se zúčastnil poměrně dlouhé série koncertů v Japonsku a vystoupil s řadou předních japonských improvizátorů. Fred Marty v průběhu let cestoval různými vesmíry, od klasické interpretace až po kolektivni improvizaci.

Vytvořil si ale jedinečný osobní styl na poli současné sólové improvizace. Jeho hudba je hutná, velmi různorodá, využívá rozšířených možností hry v podobě úhozu paličkou na struny i tělo nástroje a v podobě tření strun různými předměty. Objevuje organické zvuky vycházející jak z těla kontrabasu, tak z těla vlastního a představuje jejich výjimečné propojení. Martyho nástroj sténá, mluví, zpívá, vrže, kvílí, mumlá, skřípe, ale taky samozřejmě vydává tóny a vytváří rytmy, které nemohou popřít praxi někdejšího jazzového hráče.

(Sebe)projekce: Nela Bártová / A pak už ne + Lowmoe
Středa 26. října 2017  v 17 hodin – Bludný kámen / Matiční dům v Opavě

V dalším pořadu z pravidelného cyklu (Sebe)projekcí představí sebe a svou práci mladá výtvarná umělkyně, hudebnice, fotografka a publicistka Nela Bártová. Nela představí svou autorskou knihu, která reflektuje nepolapitelnost a efemérnost situací, jevů, vztahů i mnohých předmětů. Knihou prochází autorčina báseň a na ni reaguje řada fotografií. 

„Vybrala jsem ze svých textů a básní právě tuto, jelikož se týká tématu pomíjivosti, které ve svém díle zkoumám. Pokusila jsem se definovat svou vlastní existenci pomocí zachycování nejrůznějších pomíjivých fyzických stop. Způsob, jakým je lze nejlépe a nejautentičtěji zaznamenat je pro mne fotografie. Postupně jsem nasbírala deset fotografických záznamů a seskupila je do jedné knihy coby ilustrace k mé básni. Výsledná knížka je velmi intimním zachycením mé pomíjivé existence v určitém čase a určitém prostoru, jež se už nikdy nebude opakovat stejně.“

LOWMOE
Audiovizuální elektronický projekt Štěpána Kopečného a Nely Bártové.

Dva krásní lidé, spousta krabiček, reverbální synťáky a kosmická atmosféra. Živá elektro nálož na pomezí downtempa, dreampopu a IDM jde ruku v ruce s éterickými projekcemi a tancem ve slowmotion.

Zdroj: Bludný kámen, z. s.

Komentáře uzavřeny...